14 grudnia – dwa zjawiska na niebie. Greminidy i superksiężyc

Widowiskowy rój Geminidów i superksiężyc, który będzie prawie tak wielki, jak ten listopadowy. 14 grudnia będzie prawdziwą gratką dla fanów obserwacji gwieździstego nieba.


Ledwo ochłonęliśmy po listopadowych obserwacjach superksiężyca, a tymczasem znowu będzie warto zarwać wieczór i wycelować teleskopy oraz obiektywy aparatów w niebo. 14 grudnia będzie niezwykle ważną datą, wtedy właśnie na niebie zaobserwujemy dwa niesamowite zjawiska jednocześnie.

Geminidy

Pierwszym z wartych obserwowania zjawisk będzie rój Geminidów, który będzie widoczny najlepiej o północy z 13 na 14 grudnia. W ciągu godziny na niebie może pojawić się nawet sto „spadających gwiazd”.

Superksiężyc

Rój Geminidów będzie świetnie widoczny na niebie, ponieważ towarzyszyć mu będzie wyjątkowo jasna pełnia księżyca. Superksieżyc z 14 grudnia będzie nieco mniejszy niż ten listopadowy, jest jednak trzecim i ostatnim z superksiężyców roku 2016, których obserwowanie polecają nam astronomowie z NASA.

Polecamy więc zacierać ręce i szykować się na obserwowanie nieba. Bardzo liczymy na to, że chmury nie popsują nam zabawy i będziecie mogli zrobić kolejne świetne zdjęcia nieba

źródło: noizz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.