2015 rok najcieplejszym w historii

Rok 2015 będzie najprawdopodobniej najcieplejszy, od kiedy zaczęto prowadzić pomiary, a w 2016 r. będzie jeszcze cieplej – przewidują eksperci Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO).

„Także lata 2011-2015 będą najcieplejszym okresem pięcioletnim” – poinformowała w środę WMO w Genewie.

ocieplenie

1 st. C cieplej

Globalna średnia temperatura po raz pierwszy będzie zapewne wyższa o 1 stopień niż w epoce preindustrialnej z końca XIX wieku. WMO nazywa to „znaczącym kamieniem milowym”. Zdaniem ekspertów przyczyną jest zarówno powodowana przez człowieka zmiana klimatu, jak i El Nino (pojawiającego się co kilka lat ciepłego prądu morskiego we wschodniej części strefy równikowej Pacyfiku), który obecnie jest szczególnie intensywny.

Wina El Nino i CO2

El Nino odpowiada za klęski ekologiczne w różnych regionach międzyzwrotnikowych. Może powodować susze w Australii, różnych regionach Afryki, Azji Południowo-Wschodniej i Indii, a jednocześnie sprowadzać deszcze na inne obszary ziemskiego globu.

– To są złe wiadomości dla planety – powiedział dyrektor generalny WMO Michel Jarraud.

Wskazał na El Nino oraz zwrócił uwagę, że koncentracja gazów cieplarnianych w atmosferze rośnie nieprzerwanie od 30 lat. Na całym świecie obserwowane są ekstremalne zjawiska pogodowe, m.in. szczególnie ulewne deszcze na niektórych obszarach Ameryki Południowej, w Afryce Północnej i w Chinach.

– Emisję gazów cieplarnianych, które powodują zmianę klimatu, można kontrolować – podkreślił szef WMO, wskazując, że ludzkość dysponuje niezbędną do tego wiedzą.

W przyszłym tygodniu na szczycie klimatycznym w Paryżu światowi przywódcy mają omawiać plany ograniczenia emisji gazów cieplarnianych i zapobieżenia wzrostowi średniej temperatury na świecie o ponad 2 stopnie powyżej epoki preindustrialnej.

 1. Roman Werszycki napisał(a):

  Dzisiaj myslalem, ze zamarzne w pracy, przed rokiem bylo cieplo, nie wierze naukowcom, to falszywi prorocy nie prawdziwej religii…

  • Anonim napisał(a):

   Jeżeli im wierzyć to jeśli myślałeś że zamarzniesz to wszystko się zgadza bo El Nino spowoduje mroźną zimę tego roku znacznie zimniejszą niż te poprzednie w Europie

 2. Krysia napisał(a):

  test

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.