24 grudnia asteroida minie ziemię. Jej przelot może wywołać zaburzenia grawitacji , erupcję wulkanów i trzęsienia ziemi

W wigilię Bożego Narodzenia Ziemię „o włos” minie asteroida 2003 SD 220. Przeleci ona w odległości około 10 mln km od Błękitnej Planety.

24 grudnia asteroida o średnicy prawie 2,5 kilometra mocno zbliży się do Błękitnej Planety. Dzielić ją od nas będzie tylko 1/15 dystansu Ziemia-Słońce, czyli nieco ponad 10 mln km.

asteroida 24 grudnia

NASA obserwuje tę kosmiczną skałą z uwagą, gdyż istnieje potencjalne zagrożenie kolizją z naszą planetą. To zderzenie mogłoby zniszczyć cały kontynent.

Asteroida poruszy Ziemią?

Jak podaje serwis express.co.uk, pojawiają się teorie mówiące o tym że świąteczny przelot 2003SD 220 może mieć wpływ na grawitację Ziemi. To skutkowałoby trzęsieniami i wybuchami wulkanów. Naukowcy nie potwierdzają jednak tych dywagacji.

Zespół naukowców NASA przygotowuje się za to do przeprowadzenia radarowych obserwacji asteroidy z obserwatorium astronomicznego Arecibo w Portoryko. Zaczną one być prowadzone od połowy grudnia.

– Radar jest niewątpliwie najwyższą technologią, za pomocą której z Ziemi możemy ocenić fizyczną i dynamiczną charakterystykę asteroidy zbliżającej się do naszej planety – poinformowali badacze NASA.

asteroida 24 grudnia

Obserwacja asteroid potencjalnie niebezpiecznych

Obserwacje radarowe umożliwiają badaczom uzyskanie dokładniejszych pomiarów asteroid, które znajdują się niebezpiecznie blisko Ziemi. Dzięki temu można stworzyć modele trójwymiarowe tych obiektów i ocenić ich trajektorię lotu.

asteroida 24 grudnia

NASA jednak uspokaja i informuje, że śledzi wszystkie planetoidy, których kurs znajduje się w odległości 30 mln km i mniejszej od Ziemi. Naukowcy twierdzą, że w najbliższym wieku ryzyko kolizji jest znikome – wszystkie znane badaczom potencjalnie niebezpieczne planetoidy mają szansę 0,01 proc. na uderzenie w naszą powierzchnię.

Do kolejnego potencjalnie niebezpiecznego zbliżenia 2003 SD220 dojdzie w 2018 roku.

Źródło: NASA, express.co.uk, tvn meteo Autor: mab/map

 1. Jakub Grabowski napisał(a):

  Teraz jest 19:25. Asteroida bezpiecznie przeleciała przez Ziemię.

 2. ;> napisał(a):

  KLAMSTWO!!!!

  • Trak napisał(a):

   Oj, żeby to była prawda. Serwerownie w ruinie, komornicy oślepieni, banki niewypłacalne, transport stoi, najemnicy nieopłaceni …
   Chrzanić taką cywilizację.
   Cudownie.

 3. Anonim napisał(a):

  Co ma być to bedzie

 4. nnn napisał(a):

  „ta” asteroida, póki od planety nie odleci, to jest zagrożeniem. CHCĘ ABY SŁOŃCE ZAREAGOWAŁO W TEJ SPRAWIE!

  WCALE NIE MUSI BYĆ WYKALKULOWANY „PRZELOT”. BO CO WAM PO TYM JAK WYBUCH/Y NA SŁOŃCU ZGRAJĄ SIĘ Z NADLATUJĄCĄ ASTEROIDĄ…bo wciąż może ją zepchnąć z kursu…. i CHCĘ ABY TAK SIĘ STAŁO! CHOCIAŻ ŻEBY OTARŁA O PLANETĘ, a znizczenia były nie do zatrzymania.

 5. jaaa napisał(a):

  trzeba byc niedojebanym zeby sadzic ze 10 mln km i bedzie wplyw na wulkany

 6. Jakub Grabowski napisał(a):

  Mnie kształt tej asteroidy przypomina asteroidę 2015 TB145.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.