700 rosyjskich żołnierzy weszło na Ukrainę. Trwają zacięte walki

Ukraińska Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) podał, że dzisiejszego dnia z terenu Rosji w okolicach Ługańska weszły dwie duże grupy rosyjskich żołnierzy liczących łącznie około 700 ludzi.
Rosyjskie pododdziały weszły na teren Ukrainy  w obwodzie  Ługańskim kontrolowanym przez prorosyjskich separatystów. Na chwilę obecną nie jest znany dalszy kierunek przemieszczania się rosyjskich żołnierzy, których liczbę szacuje się na 700 wojskowych w grupach po około 350 osób.
Od wielu miesięcy Putin wspiera separatystów walczących na wschodzie Ukrainy posyłając oddziały swych sił zbrojnych. Według najnowszych szacunków w roku 2015 granicę Ukrainy przekroczyło ponad 8500 rosyjskich żołnierzy a Moskwa w dalszym ciągu zaprzecza, by uczestniczyła w konflikcie w sąsiednim kraju.
Sytuacja na UkrainieSytuacja na Ukrainie

Szykuje się otwarta wojna z prorosyjskimi separatystami

W poniedziałek prezydent Ukrainy Petro Poroszenko podpisał ustawę zatwierdzającą dekret prezydencki o  mobilizacji do armii. Mowa jest o trzech etapach mobilizacji w roku 2015. Pierwszy z nich ma się rozpocząć 20 stycznia i potrwa 90 dni. Poborem ma zostać objętych ponad 100 tysięcy osób.

Nie wiadomo co przyniosą najbliższe dni na Ukrainie ale w ciągu ostatnich 48 godzin nieustannie trwają walki na wschodzi kraju z tendencją nasilającą się.

W ciągu ostatnich trzech dni podczas intensywnych starć w Donbasie rosyjska armia straciła 382 wojskowych, około 500 – zostało rannych. Na Ukrainie od początku wojny odnotowano śmierć łącznie 6242 rosyjskich żołnierzy.

18 stycznia ukraińskie pododdziały zniszczyły ugrupowanie terrorystów, które w ciągu długotrwałego czasu prowadziło ogień po stanowiskach ukraińskich wojskowych na terytorium Donieckiego Portu Lotniczego. Terroryści ponieśli straty i wycofali się w stronę dzielnic mieszkalnych Doniecka.

W ciągu doby w strefie przeprowadzenia Operacji Antyterrorystycznej zginęło 3 wojskowych a 66 zostało rannych.

  1. Dragon napisał(a):

    Niech się ukropy pochwalą ilu ich zginęło,skoro mobilizują wszystkich do 60 roku życia oznacza to że armia jest zdziesiątkowana.

  2. Wojox napisał(a):

    „18 stycznia ukraińskie pododdziały zniszczyły ugrupowanie terrorystów”

    Nie rozumiem ? Przecież to ukraińskie pododdziały to terroryści ?
    Acha przecież to wojna terroru z terrorem…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.