Asteroida lecąca w stronę Ziemi przetnie orbitę satelitów

Już na dniach za pomocą teleskopu będziemy mogli podziwiać przelot asteroidy. Znajdzie się ona od Ziemi ponad dziesięć razy bliżej niż Księżyc. Jej trasa przecina orbitę, po której krążą satelity, dlatego istnieje ryzyko, że kosmiczny obiekt może zniszczyć jedną z nich.

asteroida

8 marca naszą planetę minie asteroida 2013 TX68. Naukowcy nie wiedzieli, jak daleko znajdzie się ona od Ziemi. W ostatnim oświadczeniu podali jednak, że obiekt minie naszą planetę najprawdopodobniej w odległości 24 tysięcy kilometrów. Oznacza to, że zagraża on satelitom geostacjonarnym, które znajdują się w odległości 35 tys. km od naszej planety. Dla porównania Księżyc – znajduje się 384 tys. km od Ziemi.

– Asteroida potencjalnie zagraża naszym satelitom, jednak do zderzenia obydwu ciał dochodzi bardzo rzadko, mniej więcej raz na dziesięć lat – powiedział Sean Marshall z Uniwersytetu Cornella w Nowym Jorku.

Asteroida ma 30 metrów średnicy

Średnica obiektu wynosi 30 metrów, a do obserwacji jego przelotu nadadzą się najprostsze teleskopy. Nie ma powodów do obaw, ponieważ naukowcy mówią, że szanse, że asteroida uderzy w Ziemię, są niewielkie. Nawet gdyby weszła w naszą atmosferę, to wyrządziłaby szkody podobne do tych, jakie uczynił meteor z Czelabińska w 2013 roku.

Źródło: IFL Science, tvn meteo Autor: AD/map

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.