Cyklon Abigail uderzył w Wyspy Brytyjskie

W czwartek do Wielkiej Brytanii i Irlandii dotarł cyklon Abigail. Przyniósł bardzo silne porywy wiatru. Lokalni synoptycy ostrzegają przed intensywnym deszczem i związanym z żywiołem utrudnieniami. W niektórych regionach może spaść do 200 l/mkw. deszczu, więc pojawią się powodzie.

W Szkocji i zachodniej Irlandii porywy wiatru przekraczają 120 km/h. W Bealach w Szkocji wiatr około godziny 14 dochodził do 131 km/h. Natomiast w Irlandii w Belmullet odnotowano porywy o prędkości 122 km/h. Specjaliści z Met Office podają, że porywy wiatru w północnych regionach Wysp Brytyjskich mogą dojść do 144 km/h.

cyklon

cyklon

Natomiast w południowej Anglii podmuchy wiatru sięgają 50-65 km/h.

Lokalni synoptycy informują, że w niektórych regionach w północnej Irlandii, Szkocji oraz północno-zachodniej Anglii w ciągu mniej niż 48 godzin może spaść miesięczna norma opadowa. Tak duża suma opadu przyczyni się do wielu podtopień i powodzi.

Niektóre regiony w północnej Szkocji i północno-wschodniej Anglii od soboty do poniedziałku może zalać 200 l/mkw. deszczu.

Wiatr utrudni życie

Wichury spowodują opóźnienia w podróżach – zarówno powietrznych, jak i kolejowych. Mogą także wystąpić przerwy w dostawie prądu i uszkodzenia drzew.

W piątek na obszarze zachodniej Irlandii, zachodniej Szkocji, północnej Walii oraz na wybrzeżu północnej Anglii spadnie 25-50 l/mkw. deszczu. Pojedyncze opady na zachodzie Szkocji mogą osiągać 100 l/mkw. Istnieje ryzyko wystąpienia powodzi.

Temperatura się obniży

Następnie Abigail ustąpi, choć silny zachodni i północno-zachodni wiatr nadal będzie występować na Wyspach Brytyjskich. Synoptycy spodziewają się, że nadciągnie chłodniejsze powietrze, które spowoduje spadek temperatur w tym regionie do normalnego poziomu.

Najgorsze przed nami

Po Abigail przyjdzie czas na Kate. Ten tropikalny cyklon wejdzie w interakcję z większym systemem burzowym i uderzy w Irlandię i Wielką Brytanię w niedzielę lub poniedziałek.

  1. Anonim napisał(a):

    o ja niemoge

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.