Dziś rozpoczęła się misja poszukiwania życia na planecie Mars

Dzisiaj o godzinie 10:31 rozpoczęła się misja ExoMars, w ramach której Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) wraz z rosyjskim Roskosmosem poszukają śladów życia na Czerwonej Planecie.

 

Lot na Marsa w skrócie

ExoMars jest jednym z najbardziej ambitnych projektów w całej historii podboju kosmosu. Warto także zauważyć, że w tę fascynującą misję zaangażowani są także naukowcy z Polski, którzy uczestniczyli przy budowie orbitera i łazika.

Misja składa się z czterech platform kosmicznych, które wysłane zostaną w stronę Czerwonej Planety w dwóch turach. Dzisiaj (14.03) o godzinie 10:31 rosyjska rakieta Proton-M wyniosła w przestrzeń kosmiczną lądownik „Schiaparelli EDM” badający warunki meteorologiczne na Marsie oraz orbiter „ExoMars Trace Gas Orbiter” poszukujący na powierzchni planety śladów gazów związanych z życiem lub procesami geologicznymi.

Tymczasem w 2018 roku kolejna rakieta wyśle w stronę Marsa łazik „ExoMars Rover” poszukujący śladów życia biologicznego oraz lądownik „ExoMars Rover Lander”, który pozwoli łazikowi bezpiecznie osiąść na powierzchni planety.

W trakcie misji jednak z łazików pobierze próbki gruntu do głębokości aż 2 metrów, przy pomocy specjalnego wiertła. Według planów, 6-kołowa maszyna ma poruszać się z prędkością 70 metrów dziennie, to niedużo, jednak przy zaplanowanych przez naukowców z ESA badaniach, jest to w zupełności wystarczające i, co najważniejsze, pozwoli to nie przeoczyć wszystkiego tego, co interesujące, czyli śladów życia.

Centrum Badań Kosmicznych PAN wraz z Creotech Instruments S.A. przygotowało dla ESA zaawansowaną kamerę CaSSIS, która będzie wykonywała kolorowe zdjęcia powierzchni Marsa, w wysokiej rozdzielczości. Przy jej użyciu fotografowane będą formacje skalne wiązane przez naukowców z emisją śladowych ilości gazów. To one mogą być dowodem, że na Czerwonej Planecie istnieje lub istniało życie.

Tymczasem zadaniem instrumentów NOMAD i ACS, zamontowanych na pokładzie orbitera, będzie analiza wykonanych zdjęć i identyfikacja źródeł emisji gazów.

planeta Mars

Jeśli chodzi o lądownik Schiaparelli, to na jego pokładzie znajdzie się system Comars+. Będzie on monitorował zewnętrzne powłoki lądownika w trakcie jego lądowania na Marsie. Jednym z jego elementów są wąskopasmowe radiometry zwane ICOTOM wykorzystujące detektory podczerwieni wyprodukowane przez polską firmę VIGO System.

Jak więc widzimy, ExoMars to nie tylko kolejny krok ludzkości w kierunku badań planety, która stać się może naszym przyszłym domem, ale również piękny pokaz wspaniałej współpracy wielu krajów, w tym także Polski.]

źródło: Twoja Pogoda

  1. arap z Bangladesh napisał(a):

    Ty chyba juz dzisiaj cos odpaliles???

  2. Obserwator napisał(a):

    Niestety NASA się trochę spóźniło, życie już tam było, Hi Hi Hi

    Może i niedługo u nas będzie tak samo, jak odpalą rakiety . . .

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.