Eksplozja meteorytu nad Rosją była 30 razy silniejsza niż bomba zrzucona na Hiroszimę

Eksplozja meteorytu nad Rosją była 30 razy silniejsza niż bomba zrzucona na Hiroszimę

Wczorajszy dzień, 15 lutego 2013, będzie z pewnością długo zapamiętany. Nie co dzień na Ziemię spada tak duża asteroida jak ta, która pojawiła się nad Czelabińskiem.

NASA przeanalizowała dane obiektu, który spadł w okolicach Czelabińsku i stwierdziła, że obiekt był znacznie większy, i spowodował wybuch potężniejszy niż wcześniej sądzono – 0 5 megaton jest to moc 30 razy większa od bomby atomowej, która spadła na Hiroszimę.

Zgodnie z nowymi szacunkami NASA, rozmiar kosmicznego ciała szacuje się na 15 – 17 metrów, a waga – 10 tysięcy ton. Ponadto, ocena energii uwalnianej podczas imprezy, została zwiększona z 30 do 500 kiloton. Szacunki te zostały dokonane na podstawie dodatkowych danych uzyskanych z pięciu infradźwiękowych stacji, z których jedna jest położona na Alasce, 6,5 tysięcy kilometrów od Czelabińsku. Informacje z tych stacji mówią, że lot meteorytu przez atmosferę trwał  32,5 sekundy.

W Czelabińsku, który był w pobliżu epicentrum, fala uderzeniowa zniszczyła kilkaset budynków, rozbiła też około 100 tysięcy metrów kwadratowych szkła. W sumie 1200 osób potrzebowało pomocy medycznej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*