El Nino wkroczył w kulminacyjny okres

This satellite image taken 10 November and release

Australijskie Biuro Meteorologii ogłosiło, że okres kulminacyjny działalności El Nino właśnie się rozpoczął. Anomalia pogodowa może doprowadzić do długotrwałej suszy we wschodniej części Australii.

 el-nino
El Nino występuje, gdy temperatura morza w centralnej i wschodniej części Oceanu Spokojnego jest wyższa niż średnia. Przyczynia się to do przesunięcia cyrkulacji atmosferycznej.

 Powstawanie El Nino

El Nino to rezultat osłabienia pasatów (wschodnich wiatrów), które wieją w równikowej części Pacyfiku. Wiatr nie spycha wówczas ciepłych wód oceanu na zachód. Upwelling (wypływanie chłodniejszych wód z głębszych warstw na powierzchnię) zostaje zahamowany.

Ciepła woda ogrzewa powietrze, a proces parowania staje się coraz bardziej intensywny. Generowane są więc deszczowe chmury, które przemieszczają w kierunku zachodnich wybrzeży Ameryki Południowej.

Według ekspertów skutki El Nino mogą być odczuwalne do jesieni 2016 roku.

Skutki globalne

Naukowcy z NOAA przewidują, że istnieje 50-60 proc. szans, że El Nino utrzyma się wiosną 2015 roku.
Anomalia pogodowa może poprawić sytuację w Kalifornii, na obszarze który wyjątkowo dotknięty jest suszą. Poza tym eksperci nie spodziewają się, że El Nino da o sobie znać w pozostałych regionach świata.

Podczas El Nino notuje się wzrost ilości opadów wzdłuż wybrzeża Stanów Zjednoczonych, ale w regionie Środkowy Zachód oraz na północno-wschodnim wybrzeżu USA tendencja spada poniżej średniej.

Anomalia pogodowa wpływa również na osłabienie aktywności huraganów na Oceanie Atlantyckim.

Źródło: Reuters TV, tvn meteo Autor: mab/rp

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*