Epidemia eboli gwałtownie się rozprzestrzeni. Wszyscy chorzy uciekli z centrum

W Monrowii doszło prawdopodobnie do buntu pacjentów w centrum leczenia Eboli; wcześniej podano, że zaatakowali je uzbrojeni napastnicy. Grupa pacjentów – nie wiadomo jak liczna – uciekła. Grozi to gwałtownym rozprzestrzenianiem się epidemii.

– Napastnicy wyłamali drzwi i złupili centrum. Wszyscy chorzy uciekli – powiedziała Rebecca Wesseh, która była świadkiem incydentu. Jej relację potwierdził sekretarz generalny służb medycznych Liberii Georges Williams. Według tej wersji wydarzeń z ośrodka leczenia uciekło 29 pacjentów. Później wiceminister zdrowia Tolbert Nyenswah poinformował, że do splądrowania centrum oraz przemocy w okolicznych slumsach doszło wieczorem, gdy zbuntowali się pacjenci. Nie jest jasne, ilu ich było.

Według policji osoby przetrzymywane w centrum ze względu na kwarantannę „gruntownie złupili” ośrodek, wykradając przedmioty, które najprawdopodobniej były zainfekowane wirusem Eboli. Rząd obawia się, że z powodu wykradzionych rzeczy, takich jak splamione krwią materace i pościel, wirus będzie się błyskawicznie rozprzestrzeniał w slumsach liberyjskiej stolicy.

pacjenci zarażeni wirusem ebola uciekli

pacjenci zarażeni wirusem ebola uciekli

„Nigdy nie widzieliśmy czegoś takiego”

Ministerstwo zdrowia Liberii poinformowało wcześniej, że kilku chorym rozpoczęto podawanie eksperymentalnego leku przeciw Eboli, nieprzetestowanego klinicznie preparatu ZMapp. Władze Liberii wieczorem otrzymały nieliczne istniejące na świecie dawki tego leku. Wczoraj szefowa Lekarzy Bez Granic Joanne Liu powiedziała, po 10-dniowej podróży po ogarniętym epidemią regionie, że jeśli nie ustabilizuje się sytuacji w Liberii, „to nigdy nie ustabilizujemy całego regionu”.

– Nigdy wcześniej nie widzieliśmy czegoś takiego. Trzeba teraz wypracować całkiem nową strategię, bo (zasięg) Eboli nie ogranicza się już do kilku wiosek – ona się rozprzestrzenia w Monrowii, mieście, które ma 1,3 mln mieszkańców – powiedziała Liu. Problem pogarsza to, że „ludzie boją się centrów medycznych. A możliwości śledzenia osób, które miały kontakt z chorymi są teraz niewystarczające” – dodała.

Ponad 2 tys. zarażonych

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wydała w sobotę komunikat, w którym informuje, że rozbudowywane centra leczenia Eboli w Afryce Zachodniej zapełniają się natychmiast i zaczyna brakować miejsc dla chorych. Według danych WHO z piątku liczba ofiar śmiertelnych epidemii Eboli w Afryce Zachodniej wynosi 1145; 2127 osób jest zarażonych wirusem.

źródło: PAP

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.