Finlandia została sparaliżowana przez gwałtowne opady śniegu

Śnieg w czerwcu, nawet w Finlandii, nie pojawia się często. Ostatnio przez cześć kraju przetoczyła się śnieżyca, po której 14 tys. gospodarstw nie miało prądu. Prędkość wiatru przekraczała 100 km/h.

W nocy ze środy na czwartek przez północną i zachodnią Finlandię przetoczyła się potężna nawałnica. Temperatura powietrza spadła poniżej zera, a z powietrza nasyconego wilgocią spadł śnieg. Silny wiatr stworzył zamiecie i zawieje śnieżne.

snieg

Tysiące osób bez prądu

Gwałtowny wiatr powyrywał drzewa i zerwał linie energetyczne. Z tego powodu w nocy bez prądu zostało około 14 tysięcy gospodarstw. Wiało bardzo mocno. Prędkość wiatru sięgała 108 km/h. Taką wartość zarejestrowały wiatromierze w Pietarsaari.

Największe szkody odnotowano w rejonie Ostrobotnia nad Zatoką Botnicką w zachodniej części kraju. Służby ratunkowe odnotowały 140 zgłoszeń. Głównie dotyczyły one powalonych drzew.

snieg

Zaskakująca śnieżyca

W Laponii nasypało do ośmiu centymetrów świeżego białego puchu. Fińscy meteorolodzy podają, że był to jednodniowy incydent i w nadchodzących dniach nie powinno prószyć. Mimo, że Finlandia znajduje się w północnej części Europy, w czerwcu w zachodnich jej częściach śnieg występuje sporadycznie, dlatego mieszkańcy byli zszokowani.

źródło: tvn meteo
  1. Vaiper napisał(a):

    A więc tak wygląda globalne ocieplenie 😀

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.