Francuscy specjaliści twierdzą, że samolot należący do Rosji rozbił się przez terrorystów

Samolot Rosja katastrofa
Większość francuskich ekspertów jest zdania, że przyczyną katastrofy rosyjskiego samolotu był zamach terrorystyczny. Maszyna rozbiła się w sobotę na egipskim półwyspie Synaj. Zginęły 224 osoby, w większości rosyjscy turyści.

To, że szczątki samolotu są porozrzucane na znacznym obszarze, i fakt, że maszyna rozpadła się w powietrzu na bardzo dużej wysokości, każe przypuszczać, że był to zamach – uważają specjaliści z Francji.

Nie wiadomo jednak, czy przyczyną był wybuch bomby na pokładzie czy też Airbus został zestrzelony przez rakietę.

Ekspert w dziedzinie terroryzmu i dżihadu Romain Caillet nie wierzy, że to nie był zamach terrorystów z Państwa Islamskiego. Podkreśla, że poza jednym przypadkiem – atakiem na rosyjskie koszary – oni zawsze się przyznawali do zamachów, których dokonali. Na tym budują swoją wiarygodność w kręgach dżihadu.

Dla Romaina Caillet symboliczne znaczenie ma także to, że katastrofa wydarzyła się w Egipcie – jedynym państwie arabskim, które poparło interwencję rosyjską w Syrii.

Francuscy komentatorzy przypominają, że w rejonie masywu góry Synaj od kilku lat działa grupa terrorystów mająca bliskie kontakty z Państwem Islamskim w Iraku i w Syrii.

Samolot Rosja katastrofa

Samolot Rosja katastrofa

Samolot Rosja katastrofa

źródło: Polskie radio

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*