Gigantyczne trzęsienie ziemi w Tadżykistanie

Ogromne trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,2 stopnia w skali Richtera nawiedziło w poniedziałek rejon Tadżykistanu – donosi amerykański Serwis Geologiczny USGS.

Wstrząs uderzył dzisiaj o godz. 07:50 czasu lokalnego. a jego epicentrum oddalone było nieco ponad 100 km na zachód od miasta Murghob – powiedzieli sejsmolodzy

Tadżykistan

Wstrząsy były odczuwalne w Delhi, a także w Pendżabie, Uttar Pradesh i całych północnych Indiach. Setki ludzi uciekło z drżących budynków i zatrzymali się na ulicach, obawiając się wstrząsów wtórnych – donosi telewizja NDTV.

Rzecznik Komitetu Sytuacji Kryzysowych Tadżykistanu powiedział, że nie otrzymał do tej pory żadnych informacji o zniszczeniach, obrażeniach lub uszkodzeniach doznanych od trzęsienia ziemi, a Ministerstwo obrony Rosji zapewnia, iż ich baza w kraju nie została naruszona.

trzesienie ziemi

W Duszanbe, stolicy Tadżykistanu, około 600 km od epicentrum trzęsienia ziemi, wstrząsy były odczuwalne jako „umiarkowane” – powiedział jeden z mieszkańców agencji Reuters przez telefon.

US Geological Survey opisuje obszar jako jeden z „najbardziej niebezpiecznych sejsmicznie obszarów na Ziemi”, ze względu na przesunięcie aktywności tektonicznej wzdłuż linii uskoków. Główny uskok Pamir, pod górami w Tadżykistanie, wytwarza liczne trzęsienia ziemi, gdy indyjska i Eurazjatycka płyta zderzają się ze sobą.

źródło: krolowa-superstar

  1. Anonim napisał(a):

    Płytkie około 10 km pod gruntem, no i oczywiście 7,2 w skali. Tak kosi się podziemne miasta. Drugi cel to Turcja po linii prostej, poczekajmy parę dni na Istambuł…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.