Na Hawajach spadł śnieg

Jeżeli Hawaje kojarzą ci się wyłącznie ze słońcem i wysokimi temperaturami, najwyższy czas to zmienić. Mieszkańcy wyspy Big Island obudzili się we wtorek rano i spoglądając na szczyt wulkanu Mauna Kea mogli zobaczyć białe od śniegu krajobrazy – donosi Huffington Post.

Uważany zarówno za najwyższy czynny wulkan na świecie oraz najwyższy szczyt, mierząc od dna oceanu, Mauna Kea czasami rejestruje opady śniegu. Ale czerwcowa śnieżyca „to anomalia” – twierdzą eksperci.

Hawaje snieg

Hawaje snieg

Narodowy Serwis Pogodowy w Honolulu stwierdził, że zimowe wulkany na szczycie wulkanu wynikają z połączenia zamieci oraz niskich temperatur panujących wyżej w atmosferze.

Uśpiony wulkan, który wznosi się 4 206 metrów nad poziomem morza, również doświadczył podobnych opadów śniegu w lipcu ubiegłego roku. Na szczycie leżało wówczas 5 cm białego puchu, a temperatura spadła poniżej zera.

Pogoda w górach jest bardzo nieprzewidywalna – zaznacza Mauna Kea Weather Center. „Spokojne słoneczne dni mogą w oka mgnieniu zamienić się w zdradliwe wichury o sile huraganu i zawieje śnieżne” – twierdzi meteorolog z MKWC. „Silne wiatry powyżej 250 km/h nie należą do rzadkości. Śnieżyce niekiedy występują nawet w miesiącach letnich” – dodaje.

Zamiast opalać się pod palmami, na Hawaje można wyruszyć również na narty…

Hawaje snieg

źródło: krolowa-superstar
  1. Timon napisał(a):

    Może to haarp szaarpnął Hawajami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.