Indie wystrzeliły swą największą rakietę

Indie wystrzeliły ogromną rakietę

Indie wystrzeliły swoją największą rakietę kosmiczną. Wyniosła ona bezzałogową kapsułę, która w przyszłości będzie mogła w przestrzeń zabierać ludzi.

Rakieta, przeznaczona do przewozu cięższej komunikacji i inne satelitów na wyższą orbitę, została wystrzelona z Sriharikota w południowo-wschodnim stanie Andhra Pradesh. Misja kosztowała prawie 25.000.000 dolarów.

„To był bardzo ważny dzień w historii indyjskiego programu kosmicznego” – powiedział przedstawiciel Indyjskiej Organizacji Badań Kosmicznych (ISRO), K.S Radhakrishnan. Zaraz po uruchomieniu rakiety wszyscy wiwatowali i podskakiwali z radości.

Indie wystrzeliły ogromną rakietę

Sonda naukowców z ISRO dotarła na powierzchnię Czerwonej Planety tej jesieni, w związku z czym Indie – jako pierwszy kraj w Azji – podbiły Marsa. Chociaż kraj z powodzeniem wprowadzał w ostatnich latach na ziemską orbitę lżejsze satelity, teraz starają się dopasować cięższe przedmioty.

Nowa rakieta, ważąca 630 ton, zdolna do przenoszenia ładunku o masie 4 ton, to impuls dla prób Indii, aby chwycić większy kawałek globalnego rynku przestrzeni o wartości 300 mld dolarów.

Indie wystrzeliły ogromną rakietę

Bezzałogową kapsuła, która – jak podkreśla ISRO – skutecznie oddzieliła się od rakiety, wodowała w Zatoce Bengalskiej przy wschodnim wybrzeżu Indii 20 minut po starcie. Naukowcy powiedzieli, że będą w stanie „odzyskać” sprzęt z morza i zostanie przewieziona z powrotem do Sriharikota w celu dalszych badań.

Premier Indii Narendra Modi okrzyknęła misję testową jako „kolejny triumf (w) blasku ciężkiej pracy naszych naukowców”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.