Indonezja: wybuch wulkanu Sinabung na Sumatrze, zginęło kilkunastu ludzi, są ranni

Wulkan Sinabung IndonezjaCo najmniej 11 osób zginęło, a trzy odniosły obrażenia, gdy na Sumatrze wybuchł wulkan Sinabung – poinformował przedstawiciel władz. Wulkan wybuchł trzykrotnie, zaledwie dzień po tym, gdy władze zezwoliły okolicznym mieszkańcom na powrót do domów.

Rzecznik agencji ds. klęsk żywiołowych Sutopo Purwo Nugroho powiedział, że wszystkie ofiary to licealiści, którzy przyszli podziwiać wulkan. Erupcja wyrzuciła popiół wulkaniczny na wysokość dwóch kilometrów.

Wulkan Sinabung Indonezja

Wulkan-Sinabung-Indonezja

Wulkan-Sinabung-Indonezja

Miejscowy ksiądz, współpracujący z agencjami pomocowymi, powiedział, że zginęło co najmniej 14 ludzi i że prawdopodobnie odnalezione zostaną kolejne ofiary. Sinabung – najwyższy szczyt prowincji Sumatra północna (prawie 2,5 tys. m n.p.m.) – uaktywnił się w sierpniu 2010 roku, po ponad 400 latach uśpienia.

Od września ubiegłego roku z okolic wulkanu ewakuowano ok. 30 tys. ludzi. Wczoraj, gdy wydawało się, że aktywność wulkanu osłabła, władze zezwoliły mieszkańcom na powrót do domów. Na stokach wulkanu Sinabung od stuleci uprawiane jest kakao, kawa i pomarańcze.

W Indonezji jest ok. 130 czynnych wulkanów.

Wulkan Sinabung Indonezja

źródło: PAP

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.