Tsunami – jak przetrwać

jak przetrwać tsunamiBądź świadomy tsunami. Czy wiesz, że dziesięcioletnia dziewczynka Tilly Smith , był w stanie uratować swoją rodzinę i innych ludzi w Tajlandii, ponieważ nauczyła się na geografii w klasie jak rozpoznać tsunami? Ważne jest, aby wiedzieć, co to jest tsunami, co można zrobić żeby chronić siebie, swoją rodzinę i przyjaciół. Oto kilka ważnych rzeczy, które warto wiedzieć o tsunami:

 

Fale tsunami podróżuje bardzo szybko, znacznie szybciej niż Twój samochód! Mogą podróżować z prędkością 800 km / 500 mil z głębin oceanu.

 


 

Fale z tsunami mogą być wysokie na 30 metrów. Robią się coraz większe gdy docierają do brzegu. Oznacza to, że na środku oceanu mogą być niewidoczne a im bliżej brzegu znajdą się to będą stać się większe i większe, aż staną się gigantyczne, kiedy uderzył w ziemię.


 Dowiedz się jak wyglądają znaki ostrzegawcze. Jeśli mieszkasz niedaleko morza, w jaki sposób będziesz wiedzieć, kiedy tsunami może się zdarzyć. Natura daje nam bardzo wyraźne znaki ostrzegawcze:

Jest trzęsienie ziemi lub ziemia dudni.

 

Morze nagle cofa się i pozostawia nagie piaski, plaża wydaje się wtedy dużo większa.

 

Zwierzęta mogą się dziwnie zachowywać – mogą nagle uciekać, zbierać się w grupach lub próbować dostać się do miejsc, w które normalnie nie pójdą.

 

Ostrzeżenia z mediów, czy system ostrzegania tsunami jest rozmieszczony przy plaży prawie w każdym kraju.


  Nieważne, czy jesteś w domu, szkole lub grasz na plaży, jeśli widzisz lub słyszysz te objawy, należy natychmiast opuścić i przejść na tereny położone powyżej. Czasami możesz również dostać ostrzeżenia od lokalnych służb ratowniczych – słuchaj tego, co mają do powiedzenia. Nie czeka nigdy na służby ratunkowe – tsunami może uderzyć w ciągu kilku minut, więc należy być już gotowym. Oto rzeczy do zrobienia:

 

Przebywać z dala od plaży. Nie idź nigdzie w pobliżu plaży lub koło budynków w okolicy plaży. Nawet jeśli widzisz tylko niewielką falę tsunami, natychmiast opuść lokal i uciekaj w tereny położone wyżej. Fale tsunami rozrasta się, więc kolejna fala gigant może być w drodze. Generalnie, jeśli można zobaczyć gigantyczne fale, jesteś zbyt blisko i jest już za późno na ucieczkę. (Jednak, spróbuj uciec jakiekolwiek widzisz fale.)

 

Przejdź na wyższy poziom. Idź na wzgórze lub do wyższej części swojej miejscowości. Jeśli jesteś w pułapce, stwierdzisz, że widzisz wysoki i silny budynek to musisz wspiąć się na górę. Można nawet usiąść na dachu.

 

Zostawić swoje rzeczy. Twoje życie jest ważniejsze niż zabawki, książki, przybory szkolne, i inne rzeczy. Priorytetowo musisz dostać się do bezpiecznego miejsca.

 

Pomóż swojemu młodszemu rodzeństwu i innym młodszym dziecią przedostać się na bezpieczny teren. Nawet jeśli nie są młodsze, możesz im pomóc.

Trzymaj się z dala od terenów nisko położonych przez kilka godzin. Tsunami może nadal uderzyć o brzeg przez wiele godzin. Nie wracaj do miejsca, aż do uzyskania „ALL CLEAR” wiadomość od służb ratunkowych. Jeśli nie otrzymasz tej wiadomości, poczekaj cierpliwie.

Znajdź radio. Usłyszysz w nim gdzie jest bezpiecznie i słuchaj aktualizacji.


Przygotuj się na tsunami. Jeśli żyje w obszarze, który jest zagrożony tsunami, ważne jest, aby być przygotowanym. Jeśli wiesz, że ktoś ma plan awaryjny na wypadek wystąpienia tsunami, poproś go o jeden. Ty i Twoi znajomi powinni się choć raz z nim zapoznać i wiedzieć co robić:

 

Dowiedz się gdzie jest bezpiecznie – miejsce to najlepiej jak nie będzie bardziej oddalone niż 15 minut piechotą

 

Przeprowadź ćwiczenie ewakuacyjne na wypadek zagrożenia

 

Naucz się sygnałów ostrzegawczych

Naucz się udzielania pierwszej pomocy, dowiedz się kto z twojej społeczności jest lekarzem lub pielęgniarką

Zawiadamiaj ludzi w razie niebezpieczeństwa będących w pobliżu

Musisz wiedzieć gdzie uciekać

Najlepiej mieć ze sobą troszkę jedzenia i wody

Nie staraj się wziąć wszystkiego ze sobą

Nie wracaj po zwierzęta

 1. anna napisał(a):

  ja bym wrocila po moje 2 koty psa krolika chomika konia i rybke ja jestem sklonna do poswiecenia sie dla moich jedynych przyjaciol i mogla bym im uratowac zyciee a sama zginac za nich

 2. Anonim napisał(a):

  popraw błędy „dziecią”

 3. Anonim napisał(a):

  Ja bym zginęła razem z moim psem, ale nie zostawilabym jej nigdy samej, ona pewnie bala by sie bardziej ode mnie, nawet gdybym przezyla to nigdy bym sobie tego nie wybaczyla

 4. skoczek napisał(a):

  Z Bałtyku południowego tsunami nienawiści już przeszło.Teraz będzie,przypuszczam kolejne,bo budują rafy i poszerzają plażę poprzez wyniszczanie całkowite klifu,wydm,czyli pasa chroniącego ląd przed powodzią.W czasie sztormu to będzie transgresja Morza Bałtyckiego,chyba już ostatnia.

 5. tsunGrowl napisał(a):

  na bałtyku zwykle nie dzieją się takie rzeczy

 6. tsunGrol napisał(a):

  fajny poradnik
  nigdy bym nie zostawił mojego kotka jeszcze ma 3 miesiace

 7. Karolina napisał(a):

  TEŻ NIE ZOSTAWIŁABYM MOJEGO PIESKA! Też czuje, żyje jak człowiek. Przegięcie!

 8. Malinowa napisał(a):

  Nie wracaj po zwierzęta….
  Nie wiem kto to pisał… ale jak można zostawić swojego przyjaciela… Ja bym nigdy nie zostawiła mojego psa…

  • Waldi napisał(a):

   Również i ja bardzo kocham zwierzęta i traktuję je jak przyjaciół, ale czy zastanawiałaś się, że wracając po zwierzaka nie tylko jemu nie pomożesz, ale sama na dodatek możesz zginąć – jaki więc to ma sens?! Chyba, że jesteś skłonna tak się w swej miłości dla zwierzęcia poświęcić, że będziesz gotowa razem z nim zginąć…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.