Kolejny potężny cyklon na Morzu Arabskim. Powstał przez El Nino

Megh to kolejny potężny cyklon, który uderzył w Jemen w ciągu ostatniego tygodnia. Zdążył już zabić sześć osób, a jeszcze nie wszedł na ląd.

cyklom Megh

cyklom Megh

Megh jest jak huragan czwartej kategorii w skali Saffira-Simpsona. To oznacza, że ma wielką moc. W niedzielę, w chwili uderzenia w jemeński archipelag Sokotra, porywy wiatru dochodziły do 232 km/h. W wyniku przejścia cyklonu zginęło sześć osób, a pięć tysięcy zostało ewakuowanych do tymczasowych schronów w urzędach, szpitalach i szkołach.

– Większość ofiar zginęła, kiedy zawaliły się domy – poinformował przedstawiciel władz na wyspach, prosząc o anonimowość.

cyklom Megh

cyklom Megh

Jeden za drugim

Megh dosięgnął Jemenu dokładnie tydzień po tym, jak kraj zaatakował innych potężny cyklon Chapala, który zabił 11 osób i zmusił do ewakuacji ponad 40 tys.

Cyklon Megh jest kilka razy groźniejszy niż Chapala, bo przechodzi bezpośrednio nad Sokotrą – powiedział Mohammed Alarabi, przedstawiciel Ministerstwa Środowiska Jemenu.

Straty również są większe, bo to co Chapala uszkodził, Megh zniszczył doszczętnie.

Przypomnijmy – zanim Chapala nawiedził Morze Arabskie, tamtejsze wody były wolne od cyklonów przez 70 lat.

Megh mknie teraz przez Zatokę Adeńską, gdzie prawdopodobnie uderzy w miasto Aden we wtorek.

Synoptycy twierdzą, że wystąpienie dwóch potężnych cyklonów w krótkim odstępie czasu jest spowodowane potężnym tegorocznym zjawiskiem El Nino, które powstaje, gdy temperatura powierzchni wody jest wyższa niż zwykle.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.