Kolejny rosyjski konwój wtargnął na Ukrainę. W Donbasie zginęło 12 ukraińskich żołnierzy

12 ukraińskich żołnierzy zgineło, a 24 zostało rannych w ciągu ostatnich 24 godzin na terytorium tzw. ATO. Na terytorium Ukrainy wjechał 13. konwój z Rosji. – Ciężarówki z tzw. pomocą humanitarną wtargnęły na Ukrainę z naruszeniem wszelkich światowych norm prawnych. Trwa ewakuacja ludności z Ługańska i Debalcewa.

Wciąż trwają walki w obwodzie donieckim i ługańskim, najcięższe starcia toczą się w okolicach miasta Debalcewe – po zmasowanym ostrzale z Gradów, artylerii i granatników separatyści wielokrotnie usiłowali szturmować punkty kontrolne sił ukraińskich, wszystkie te próby zostały odparte. W ciągu minionej doby zginęło 12 ukraińskich żołnierzy, a 24 zostało rannych.

Straty i ewakuacja

W ciągu ostatniej doby w strefie operacji antyterrorystycznej odnotowano 111 ostrzałów ze strony separatystów w co najmniej 37 miejscowościach w Donbasie. Trwa ustalanie liczby rannych i zabitych.

W ciągu ostatniej doby separatyści ponieśli ciężkie straty: zginęło co najmniej 70 rebeliantów, a ponad 20 zostało rannych. Siły ukraińskie zniszczyły 14 jednostek sprzętu wojskowego, w tym dwa systemy rakietowe grad i cztery czołgi.

Zwłoki rosyjskich żołnierzy

W nocy z 6 na 7 lutego w pobliżu miejscowości Redkodub w pobliżu Debalcewego ukraińscy wojskowi zdobyli kilka rakietowych miotaczy ognia RPO Trzmiel, używanych tylko przez siły zbrojne Federacji Rosyjskiej

Rakietowy miotacz ognia RPO TrzmielRakietowy miotacz ognia RPO Trzmiel

Tak działa rakietowy miotacz ognia RPO Trzmiel

Z informacji na broni wynika, że została ona wyprodukowana w 2000 roku. W pobliżu Debalcewego natrafiono też na zwłoki żołnierzy. Z dokumentów znalezionych przy zwłokach można wywnioskować, że są to obywatele rosyjscy

Na Ukrainę wjechał 13 konwój z Rosji

Na terytorium Ukrainy wtargnął kolejny konwój humanitarny: naruszając prawo międzynarodowe strona rosyjska w trybie jednostronnym przepuściła 13. transport z tzw. ładunkiem humanitarnym. Uwzględniając prowokacyjne działania Federacji Rosyjskiej ukraińscy celnicy jedynie obserwowali przejazd ciężarówek.

Ukraina aktualna sytuacja na fronicieUkraina aktualna sytuacja na fronicie

Rosja utrzymuje, że jej żołnierzy nie ma na terytorium Ukrainy, a walczący tam Rosjanie to ochotnicy lub żołnierze na urlopach. Konwoje humanitarne z kolei przewożą tylko żywność, leki i ciepłe ubrania dla mieszkańców Donbasu.

Tymczasem media rosyjskie informowały kilka dni temu o śmierci Rosjanina, mieszkańca Uralu, który pojechał walczyć u boku separatystów i przekroczył granicę z Ukrainą właśnie w 12. konwoju humanitarnym.

Niebawem pewnie potwierdzą się informacje, że na Ukrainie nie walczą Ukraińcy w szeregach separatystów tylko sami Rosjanie.

Autor: asz/kka / Źródło: uacrisis.org, inforesist.org