kometa C/2012 S1 (ISON)W okresie od listopada 2013 do stycznia 2014 roku kometa C/2012 S1 (ISON) ma szanse stać się najjaśniejszą kometą od dziesięcioleci a jej rozświetlony warkocz będzie miał długość 64 000 km.

Kometę C/2012 S1 (ISON) można zacząć wypatrywać na początku października.. Wychodząc na obserwacje godzinę przed wschodem Słońca, kometę dojrzymy około 35 stopni nad wschodnim horyzontem.

Przez cały październik kometa będzie przesuwać się na tle gwiazd konstelacji Lwa zbliżając się do Słońca. Będzie jaśnieć i to dość szybko. Na początku października jej jasność ma wynosić 9.8 magnitudo a na końcu niespełna 7 mag. W ciągu tego miesiąca obiekt pojaśnieje więc ponad 15 razy i może stać się najjaśniejszym ciałem niebieskim obok słońca na naszym niebie będącym widocznym nawet przez dzień.

W pierwszych dniach listopada C/2012 S1 (ISON) powinna stać się obiektem dostępnym obserwacjom „gołym okiem”. Będzie się wtedy znajdować wciąż w rozsądnej odległości kątowej od Słońca (45-50 stopni), co daje dobre warunki geometryczne do obserwacji.

Później kometa będzie szybko zbliżać się do Słońca, choć jej blask będzie błyskawicznie rósł. W drugiej dekadzie listopada nie powinniśmy jednak mieć problemów z jej obserwacjami. Kometa powinna mieć wtedy jasność około 2-3 wielkości gwiazdowych, a więc być dostępna obserwacjom „gołym okiem” nawet z miasta.

źródło:PAP

 

 

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o