Korea Północna grozi atakiem atomowym na oślep

Korea Północna ostrzegła, że jeśli USA i Korea Południowa rozpoczną zapowiedziane na poniedziałek wspólne ćwiczenia wojskowe, przystąpi do przeprowadzenia „na ślepo” prewencyjnych ataków nuklearnych na te kraje – podała AFP.

bron atomowa

Zgodnie z deklaracją naczelnego dowództwa armii północnokoreańskiej – cytowaną przez oficjalną agencję KCNA – miałby być to atak prewencyjny, przeprowadzony „w imię sprawiedliwości”.

Pjongjang uważa, że manewry wojskowe – które zgodnie z zapowiedziami Waszyngtonu i Seulu mają potrwać do końca kwietnia – są próbą przed przeprowadzeniem inwazji na Koreę Północną – podała Associated Press.

Gotowi w „każdej chwili”

W poniedziałek nad ranem władze w Seulu podały, że Korea Południowa i Stany Zjednoczone mimo ostrzeżeń Pjongjangu rozpoczęły wspólne, „największe w historii” coroczne ćwiczenia wojskowe.

Już w piątek północnokoreańskie władze zapowiedziały ostrą reakcję na zaostrzenie przez Radę Bezpieczeństwa ONZ sankcji wobec kraju. 2 marca RB ONZ przejęła w tej kwestii rezolucję, która była odpowiedzią na test bomby wodorowej przeprowadzony przez Pjongjang 6 stycznia. Ponadto Korea Północna wystrzeliła w lutym rakietę balistyczną dalekiego zasięgu, która umieściła na orbicie okołoziemskiej satelitę. Według Seulu w czwartek Pjongjang wystrzelił też ze swojego wschodniego wybrzeża kilka pocisków bliskiego zasięgu w kierunku Morza Japońskiego.

Także w piątek Przywódca Korei Płn. Kim Dzong Un polecił w związku ze „wzrastającym zagrożeniem ze strony wrogów”, aby arsenał nuklearny jego kraju był gotowy do użycia „w każdej chwili”.

Dotychczasowe rezolucje ONZ zabraniają Korei Północnej prób z bronią jądrową oraz testów balistycznych. Nie zważając na te zakazy, Pjongjang nie ustaje w wysiłkach na rzecz zwiększenia swego potencjału wojskowego, w tym jądrowego.

  1. Anonim napisał(a):

    USA przydałoby się mały wpierdol może wtedy zyski które tam rządzą będą mniej chytre na kasę. ..

  2. wdm napisał(a):

    Po zniszczeniu Iraku, Syrii, Libii i wielu innych krajów, doprawdy wstrząsające może być to, że jakiś kraj obawia się USA i zapowiada (o zgrozo!) że będzie się bronić przed agresją… O Korei Płn wiem tylko od jej wrogów, więc wszystko to jest wyłącznie propagandą wojenną, a ta zawsze odczłowiecza wroga…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.