Lądownik Philae wylądował na komecie!

Lądownik Philae wylądował na komecie!

Udało się! Philae wylądował na komecie. Sygnał odebrano tuż po 17. Po lądowaniu system zainstalowany na „nogach” lądownika przyciągnął go do powierzchni z wykorzystaniem systemu harpunów.

Philae, rozłączając się, zrobił zdjęcia Rosetcie

Philae, rozłączając się, zrobił zdjęcia Rosetcie

Philae w trakcie lotu

Philae w trakcie lotu

A to kolejne ujęcie odlatującego Philae. Wykonała je kamera OSIRIS

A to kolejne ujęcie odlatującego Philae. Wykonała je kamera OSIRIS

Kometa 67P/Churyumov-Gerasimenko

Kometa 67P/Churyumov-Gerasimenko

O godzinie 10.03 naszego czasu nastąpiło rozdzielenie Rosetty i lądownika Philae. Sonda kosmiczna, która leciała przez dziesięć lat i pięć miesięcy, pokonała dystans ponad 6 mld kilometrów.

Historyczne lądowanie Philae

Po godz. 15 ESA udostępniła zdjęcie (jedno z siedmiu), na którym widać Rosettę z perspektywy odłączającego się lądownika.

Chwilę po tym ESA poinformowała, że pozostaje w w kontakcie z lądownikiem i Rosettą. Agencja odebrała potwierdzenie, że Philae jest obecnie w pozycji gotowej do lądowania.

Po godz. 16 doszły do nas informacje, że MUPUS – polskie narzędzie w misji Rosetty – kalibruje swój czujnik podczerwieni. MUPUS to „igła”, która wwierci się w powierzchnię komety.

O 17 ESA spodziewa się odebrać sygnał o lądowaniu Philae na komecie.

Tuż po godz. 17 ESA odebrała sygnał. Philae wylądował na komecie. Jean Jacques Dordain, szef ESA, powiedział: „To Europa pierwsza wylądowała na komecie”.

Przed godz. 18 podano, że nie zadziałały kotwice. To oznacza, że przytwierdzenie statku może nie być stabilne. Wcześniej ESA informowała, że lądownik jest w stabilnej pozycji.

Awaria systemu wspierającego lądowanie

W ciągu dnia naukowcy poinformowali o awarii jednego z systemów wspierających lądowanie. Był to mały silniczek gazowy, który miał za zadanie dopchnąć lądownik do powierzchni komety. System nie zadziałał. Philae spadał z prędkością 1 m/s.

– Lądownik uderzy w kometę z dość dużą prędkością. Trzeba zrobić tak, by Philae po zetknięciu się z powierzchnią zatrzymał się, a nie odbił – mówił Karol Wójcicki z Centrum Nauki Kopernik. – Są trzy systemy, które mają temu zapobiec – dodał.

Pierwszy to specjalne śruby, które są na trzech nóżkach. Drugi system to harpun, który przyciągnie lądownik do komety. Trzeci to niedziałający silniczek gazowy.

– Wszyscy mają nadzieję, żeby miejsce w które trafi Philae nie było płaską skałą, a grząską ziemią – wyjaśnia Wójcicki. – Dodatkowo miał pomóc ten silniczek gazowy, który był na czubku lądownika i miał dopchnąć Philae do komety – dodawał.

Źródło: TVN Meteo, TVN24 Autor: mab/rp,map

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*