Na dniach na całej Ukrainie może zostać wprowadzony stan wojenny – sytuacja na Ukrainie

Debalcewe Ukraina wojsko

Czy dziś w nocy wejdzie w życie ustalone przez strony konfliktu zawieszenie broni? Wszystko wygląda na to że raczej nie lub nie będzie przestrzegane. Jeżeli tak się stanie zostanie natychmiastowo wprowadzony stan wojenny na Ukrainie. Separatyści mają teraz więcej ciężkiego sprzętu niż niektóre państwa europejskie i NATO.

O północy czasu ukraińskiego, czyli o godz. 23 w Polsce, na wschodniej Ukrainie ma zacząć obowiązywać rozejm, co przewidziano w nowym porozumieniu pokojowym, zawartym w czwartek w Mińsku.

Jeżeli nie dojdzie do zawieszenia broni bądź porozumienie nie będzie przestrzegane w trynie natychmiastowym zostanie wprowadzony stan wojenny nie w Donbasie lecz w całej Ukrainie – mówił Poroszenko

Wcześniej prezydent Ukrainy uprzedził, że jeśli w nocy z soboty na niedzielę nie wejdzie w życie porozumienie o wstrzymaniu ognia w Donbasie, Kijów będzie apelował o zwołanie nadzwyczajnego spotkania Rady Europejskiej.

Wiceszef administracji prezydenckiej Ołeksandr Czałyj oznajmił jeżeli nie dojedzie do zawieszenia broni to Ukraina dostanie wsparcie od państw zachodu, które będzie polegało na dostawach nowoczesnej broni dla wojska.

Debalcewe Ukraina wojsko

Debalcewe Ukraina wojsko

Debalcewe Ukraina wojsko

Debalcewe w ogniu

„Debalcewe płonie” – alarmuje szef tamtejszej milicji, podległej władzom w Kijowie. Jak pisze na facebooku Wiaczesław Abroszkin, miasto znajduje się pod nieustającym ostrzałem artyleryjskim. Pociski i rakiety z wyrzutni Grad spadają na dzielnice mieszkaniowe. Jednym z celów jest komenda ukraińskiej milicji.

Separatyści pod Debalcewe

Zniszczone czołgi armii Ukrainy pod Debalcewe, duże spustoszenie po walkach- widok z drona

Małe zielone ludziki wokół Debalcewe Małe zielone ludziki wokół Debalcewe

Debalcewe na wschodzie Ukrainy to ważny węzeł transportowy

W ostatnim czasie z miasta udało się ewakuować większość mieszkańców. Prorosyjscy separatyści chcą za wszelką cenę zdobyć miasto przed wejściem w życie zawieszenia broni. Równie zacięte walki toczą się o Mariupol.

Uzgodniony w czwartek rozejm ma zacząć obowiązywać o godz. 23.00 naszego czasu. Ukraiński batalion Azow informuje, powołując się na dane zwiadu, że z terytorium Rosji na Ukrainę weszła kolumna rosyjskich wojsk bez znaków rozpoznawczych.

Z kolei ambasador Stanów Zjednoczonych w Kijowie Geoffrey Pyatt opublikował zdjęcia satelitarne rosyjskich sił, w tym nowych systemów przeciwlotniczych koło Debalcewa. Dyplomata podkreślił, że separatyści mają teraz więcej ciężkiego sprzętu niż niektóre państwa europejskie i NATO. Według jego informacji, przy granicy z Ukrainą Rosja gromadzi wsparcie dla separatystów.

Rosyjski sprzęt w okolicy Deblawcewe

Walki na Wschodzie nie ustają

W nocy siły ukraińskie były atakowane 34 razy. Najwięcej ostrzałów zanotowano koło miasta Debalcewe. Tam doszło do nieudanej próby szturmu pozycji ukraińskiej armii. Separatyści rozpoczęli ofensywę także na południu, w okolicach Mariupola. W walkach uczestniczy piechota oraz czołgi i artyleria. Ukraińcy odpierają ataki. Różne źródła informują o dodatkowym wsparciu militarnym dla separatystów ze strony Rosji.

Ukraiński batalion Azow informuje, powołując się na dane zwiadu, że z terytorium Rosji na Ukrainę weszła kolumna rosyjskich wojsk bez znaków rozpoznawczych.

Ostatnie straty wroga Ukraińcy oceniają na prawie stu zabitych i 180 rannych, o własnych nie informują. Strona ukraińska podała tylko, że wczoraj na wschodzie kraju od ostrzału ze strony separatystów zginęło 14 cywilów.

Według ukraińskich wojskowych, separatyści chcą zdobyć Debalcewe i Mariupol do północy w sobotę, gdy ma wejść w życie uzgodnione w czwartek w Mińsku zawieszenie broni.

Kolejne miasto pod gradem pocisków

Miejscowość Szyrokine pod Mariupolem na południowym wschodzie Ukrainy praktycznie przestała istnieć – donoszą ukraińskie źródła wojskowe.

Jak pisze na Twitterze przedstawiciel batalionu sił specjalnych Azow, od wczesnego ranka prorosyjscy separatyści przypuścili zmasowany atak na Szyrokine – z użyciem ciężkiej artylertii i wyrzutni rakietowych Grad. Miasteczko jest kompletnie zniszczone.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.