Nadciąga olbrzymia fala uchodźców z Syrii. Wszystkiemu winna jest Rosja i jej nowe bomby

Około 35 tys. syryjskich uchodźców w ciągu ostatnich 48 godzin dotarło do tureckiej granicy i zostało umieszczonych w obozach po syryjskiej stronie granicy – poinformował Suleyman Tapsiz, gubernator prowincji Kilis w południowej Turcji. Unia Europejska obawia się kolejnej dużej fali uchodźców.

Gubernator prowincji Kilis rozmawiał z dziennikarzami na przejściu granicznym Oncupinar, na które przybywają tłumy syryjskich uchodźców.

uchodzcy Syria

Obozy po obu stronach granicy

O podtrzymywaniu polityki przyjmowania uchodźców z Syrii zapewnił turecki minister spraw zagranicznych. – Wciąż utrzymujemy politykę otwartej granicy dla osób uciekających z Syrii – powiedział Mevlut Cavusoglu.

Suleyman Tapsiz, tłumacząc decyzję o umieszczeniu przybyłych uchodźców w obozach po syryjskiej stronie granicy, powiedział: – Nasze drzwi nie są zamknięte, ale w tym momencie nie ma potrzeby przyjmowania ich wewnątrz naszych (tureckich) granic.

Podkreślił zarazem, że wszystkim przybyłym zapewnione zostało jedzenie, koce oraz namioty.

„Atakowane są szkoły i szpitale”

Turcja spodziewa się, że liczba uchodźców na jej granicy z Syrią jeszcze się zwiększy, jeżeli trwać będą rosyjskie bombardowania i ofensywa syryjskich sił wiernych prezydentowi Baszarowi al-Asadowi. – Nie możemy zostawić ich samych sobie, bo trwają naloty (rosyjskiego lotnictwa). Atakowane są szkoły, szpitale i ludność cywilna – powiedział Cavusoglu. – Ktoś musi powstrzymać Rosję – zaapelował.

Gubernator Tapsiz szacuje, że w przypadku kontynuowania rosyjsko-syryjskiej ofensywy wokół Aleppo napłynie do jego prowincji kolejnych 70 tys. Syryjczyków.

UE daje Turcji 3 mld euro

Turcja przyjęła już dotąd około 2,5 mln uchodźców z Syrii, jednak wielu z nich udaje się w dalszą drogę do Grecji i dalej przez Bałkany Zachodnie do bogatych krajów UE. Napływ uciekinierów z Aleppo budzi obawy, że niebawem do Unii zaczną napływać duże liczby uchodźców.

Szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini powiedziała, że „moralnym i prawnym obowiązkiem jest ochrona tych, którzy potrzebują takiej międzynarodowej ochrony”.

Przypomniała, że obiecana Turcji unijna pomoc ma na celu właśnie to, by Ankara miała środki na pomoc ludziom szukającym azylu i mogła zapewnić im gościnę i ochronę.

UE zatwierdziła w tym tygodniu utworzenie funduszu w wysokości 3 mld euro na pomoc dla uchodźców syryjskich przebywających w Turcji. UE i Turcja uzgodniły też w listopadzie ub.r. plan działań, mający na celu zahamowanie fali migracji do Unii, ale na razie jego wdrażanie przebiega opornie.

Źródło: Reuters, tvn24.pl, PAP
 1. rat napisał(a):

  Orwell gdyby wiedział że jego książki wejdą w życie nigdy by tego nie napisał. Komuś się wydawało że nad tym zapanuję i troszkę się przeliczył a zapłacić przyjdzie……. Niestety wygranych nie będzie.

 2. Wojox napisał(a):

  Ewidentnie winna jest wszystkiemu zachłanność.
  Libia, tam już się zaczyna bój o pola naftowe.
  Irak już „swój” więc pola naftowe są w ręku BP, Shell i innych hien..
  No w Syrii jest to samo. Rosja to tylko przeciwwaga dla chciwców..

 3. wdm napisał(a):

  Przecież to Amerykanie są winni, a ta płytka propaganda mnie już nawet nie śmieszy, bo ci tak zwani uchodźcy, to ludzie ISIS, którzy zabrali dokumenty pomordowanym chrześcijanom, czemu nikt nie piszę o tym, że mordowanie chrześcijan, to główny, obok ropy środek pozyskiwania pieniędzy przez terrorystów. Europa płaci za mordowanie chrześcijan, to USA i UE uczyniła z tego dochodowy interes,,,

 4. Anonim napisał(a):

  Zastanówcie się nad jednym… Czemu USA nie przyjmie tych brudasów z Syrii? Bo USA nie są naszym przyjacielem. Zależy im tylko na własnych korzyściach. Kiedyś z Polski chcieli zrobić atomową pustynię. Myślicie że teraz przejmują? Najchętniej to chciałbym im zamknąć te ryje za pomocą bomby atomowej.

 5. AndrzejInternetów napisał(a):

  Na bank, admin z USA jest i sponsoruje go Obama. Stwierdził tylko fakt (zakładając, że jest prawda) obiektywnie, że rosyjskie lotnictwo bombarduje cywilów. Możesz udowodnić, że się mylił, byłbym wdzięczny.

 6. Dragon napisał(a):

  ale adminie pie*****sz,kto wywołał konflikt w Syrii?Rosja czy ten szatański pomiot zza oceanu.Widać na czyich usługach jest ten portal.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.