Największa erupcja wulkanu Aso od 36 lat. Chmura popiołu wzniosła się na 11 km

Góra Aso – wulkan znajdujący się na głównej japońskiej południowej wyspie Kiusiu, wybuchł w sobotę wcześnie rano – poinformowała Japońska Agencja Meteorologiczna, wyrzucając chmurę popiołu na wysokość ponad 11 kilometrów.

Policja i władze miejskie poinformowały, że nie otrzymano żadnych doniesień o urazach w wyniku erupcji, która rozpoczęła się o 1:46 rano czasu lokalnego na jednym ze szczytów blisko 1600-metrowej góry w prefekturze Kumamoto.

Była to pierwszy „wybuchowa erupcja” szczytu od stycznia 1980 roku – wynika z oświadczenia.

Agencja podniosła stopień alertu dla wulkanu na poziom trzeci w skali od 1 do 5. Władze zwróciły się do mieszkańców i turystów, aby nie zbliżali się góry i przestrzegają przed upadającymi kamieniami. Popiół opada na 10 pobliskich prefektur.

Ujęcia lokalnej telewizji pokazują pył, który kumuluje się na samochodach, domach i drogach w mieście Aso. Chmura popiołu rozciąga się aż 320 kilometrów w głąb Japonii. Rolnicy donoszą, że niektóre szklarnie winylowe, gdzie uprawiany były pomidory i szparagi zawaliły się z powodu popiołu bądź niewielkich głazów spadających z nieba.

Najprawdopodobniej kamień wybił okno w ośrodku młodzieżowym Aso oddalonym około 5 km od krateru, ale nie ma żadnych doniesień o urazach – powiedział urzędnik. „Obawiamy się, że napłynie więcej informacji o szkodach w uprawach” – dodaje.

Kyushu Electric Power Co donosi, że erupcja nie miała żadnego wpływu na elektrownię jądrową Sendai, która znajduje się około 160 km na południe od Mount Aso. Krótko po erupcji 29 tys. gospodarstw zostało pozbawionych prądu, ale awarię udało się szybko rozwiązać.

Góra Aso jest jedną z najbardziej aktywnych pików w Japonii, ale również popularnym miejscem wędrówki wśród krajowych, jak i zagranicznych turystów.

Kraj Kwitnącej Wiśni leży w obrębie tzw. „Pacyficznego Pierścienia Ognia” – paśmie uskoków i wulkanów na obrzeżach Oceanu Spokojnego, który jest domem dla ponad 100 aktywnych wulkanów. Ontake w środkowej Japonii niespodziewanie wybuchł w 2014 roku, zabijając 63 osoby; była to najgorsza wulkaniczna katastrofa w Japonii od prawie 90 lat.

źródło: krolowa-superstar

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.