NASA odkryła nową asteroidę 2013 YP139 potencjalnie zagrażającą Ziemi

Agencja NASA ostrzega na swojej stronie przed nowo odkrytą asteroidą. Chodzi o 2013 YP139 na chwilę obecną znajduje się 43 miliony kilometrów od Ziemi. Jeżeli nie zmieni trajektorii lotu niemal muśnie naszą planetę.

Asteroida została odkryta dzięki teleskopowi NEOWISE (Near-Earth Object Wide-field Infrared Survey Explorer). Jej średnica to około 650 metrów i jest 30 razy większa od meteorytu, który spowodował ogromne zniszczenia w Czelabińsku.

asteroida 2013 YP139

Zdaniem ekspertów, 2013 YP139 jest na tyle duża, że jej uderzenie w naszą planetę mogłoby mieć poważne skutki. Na powierzchni powstałby gigantyczny krater, a skutki kolizji byłyby odczuwalne dla wszystkich mieszkańców globu.

Do przelotu asteroidy dojdzie dopiero w przyszłym stuleciu.

Jeżeli nie dojdzie do zmiany trajektorii lotu to minie Ziemię w takiej odległości jaką dzieli nas dystans od księżyca.
Zaś Rosjanie twierdzą, że asteroida uderzy w ocean Atlantycki i nawet przygotowali symulację:


Astronomowie szacują, że w pobliżu ziemskiej orbity można namierzyć ponad milion asteroid. NASA śledzi obecnie tylko 10 tys. z nich. Co więcej, w przyszłości mogą oczywiście pojawić się kolejne potencjalnie niebezpieczne obiekty.

 1. ja napisał(a):

  Myślicie ze minie

 2. lama napisał(a):

  Nonsens. Kto pisze te newsy?

  Asteroida 2013 YP139 przeleci w tej odległości za około 100 lat! 21 marca 2014 przeleci zaś niedaleko nas asteroida 2003 QQ 47. Ryzyko uderzenia w Ziemie jest znikome.

  Nie róbcie misz-maszu 🙂

 3. blak napisał(a):

  bujda jak i ison miała uderzyc i inne bajki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.