NASA – Rok 2014 najcieplejszy w historii pomiarów

anomalie temperatury 2014 rok

2014 rok został oficjalnie uznanym jako najcieplejszym w historii pomiarów meteorologicznych Ziemi – ogłosiły dwie amerykańskie ośrodki badawcze NASA i NOAA. Zobacz na wykresie jak zmienia się średnia temperatura Ziemi na przestrzeni wielu lat.

Najcieplejszy rok w historii

Analizę opublikowali w piątek naukowcy z NASA i NOAA. W zeszłym miesiącu pojawiły się wstępne dane Światowej Organizacji Meteorologicznej, według których rok 2014 miał pobić najcieplejszy okres 12-miesięczny w 2010 roku. Dyrektor NASA Gavin Schmidt podkreślił, że wszystkie najcieplejsze lata nastąpiły w ciągu ostatniej dekady.

Nie tylko w Australii jak dotychczas temperatura biła wszelkie rekordy. We wszystkich częściach globu temperatura była powyżej średniej długoterminowej. Były też takie obszary, jak na przykład Stany Zjednoczone, gdzie przeciętne temperatury w 2014 r. były niższe od średniej dla XX wieku.

Anomalie temperatury 2014 rokanomalie temperatury 2014 rok

Oceany rekordowo ciepłe

Dane trzech największych na świecie instytutów meteorologicznych NASA, NOAA i brytyjskie Met Office zostały wykorzystywane przez Światową Organizację Meteorologiczną (WMO) i stanowiły podstawę hipotezy wydanej przez nich w grudniu. Rok 2014 był także najcieplejszym w historii jeżeli chodzi o temperatury oceanów. Zapisy sięgają końca XIX wieku, kiedy naukowcy zaczęli używać instrumentów naukowych do zbierania danych o temperaturze.

Temperatury na Ziemi coraz wyższev

Rekordowe anomalie w 2014 roku

Podczas przeglądu ekstremalnych warunków pogodowych w 2014 roku, WMO wskazało szereg rekordowych wydarzeń:
1) We wrześniu część Bałkanów otrzymało dwukrotnie więcej deszczu niż zwykle, a w Turcji suma opadów była czterokrotnie wyższa od przeciętnej.

2) W mieście Guelmin w Maroku w ciągu czterech dni spadła roczna suma opadów, przez co miasto znalazło się niemal całkowicie pod wodą.

3) Zachodnia Japonia odnotowała najsilniejszy deszcz w sierpniu od początku zapisów.

4) Zachodnią część USA nawiedziły ekstremalne susze. Znacznie mniej deszczu niż zwykle spadło na większych obszarach Chin, Ameryki Środkowej i Południowej.

5) W 2014 r. na Ziemi powstały 72 burze tropikalne przy średniej 89 dla lat 1981-2010. Północny Atlantyk, zachodnia i północna część północnego Pacyfiku, Ocean Indyjski były wśród regionów, gdzie aktywność cyklonów kształtowała się poniżej średniej wieloletniej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.