NATO przeanalizuje strategię nuklearną Rosji

NATO przeanalizuje strategie nuklearna Rosji

Z powodu napięć w relacjach z Rosją NATO po raz pierwszy od lat chce przeanalizować strategię nuklearną Moskwy – informuje niemiecka gazeta „Welt am Sonntag”. Okazją do tego ma być zaplanowane na najbliższy tydzień spotkanie ministrów obrony państw Sojuszu.

Podstawą obrad będzie tajny dokument przygotowany przez dowództwo NATO – podał w niedzielnym wydaniu dziennik „Die Welt”, powołując się na wysokich rangą dyplomatów Sojuszu.

NATO przeanalizuje strategie nuklearna Rosji

– Jesteśmy bardzo zaniepokojeni strategią nuklearną Rosji. Broń atomowa odgrywa ważną rolę w nowej rosyjskiej strategii tzw. wojny hybrydowej – podkreślił jeden z proszących o anonimowość informatorów.

Według „WamS” NATO chce gruntownie przeanalizować, w jaki sposób rosyjski prezydent Władimir Putin może wykorzystać bron jądrową w nowej konfrontacji z Zachodem, jak wielki jest potencjał nuklearny Moskwy oraz jaka powinna być odpowiedź Sojuszu.

Amerykańscy eksperci o planach rozmieszczenia sprzętu NATO w Europie Wschodniej

Byli wyżsi urzędnicy amerykańskiego ministerstwa obrony potwierdzają, że Stany Zjednoczone planują rozmieszczenie ciężkiego sprzętu wojskowego w Polsce i innych krajach Europy Wschodniej, choć nie wiadomo, kiedy to nastąpi.

– Myślę, że to się na pewno stanie. Pieniądze na ten cel już przeznaczono w tegorocznym budżecie resortu. Sądzę też, że prezydent Obama zdecyduje się na rozmieszczenie sprzętu w Europie Wschodniej w sytuacji, gdy na Bliskim Wschodzie nie idzie nam dobrze – powiedział Tomaszowi Zalewskiemu z Polskiej Agencji Prasowej były podsekretarz stanu w Pentagonie za prezydentury Ronalda Reagana, Lawrence Korb, obecnie ekspert w Center for American Progress. Jego zdaniem, ciężki sprzęt trafi głównie do trzech krajów bałtyckich i częściowo do Polski.

O planach Pentagonu poinformował w tym tygodniu „New York Times”, a potem inne media, donosząc, że Pentagon „rozważa” rozmieszczenie czołgów, transporterów opancerzonych i innego sprzętu w krajach bałtyckich, Polsce, Rumunii, Bułgarii i na Węgrzech. Sprzęt ten ma wystarczyć do uzbrojenia jednej brygady. Rzecznik resortu obrony USA zaznaczył, że „decyzji w tej sprawie jeszcze nie podjęto”.

– To ważny krok w dobrym kierunku, ale niewystarczający. Trzeba pamiętać, że chodzi o sprzęt, który ma być rozproszony w kilku krajach. Nie wiemy też jeszcze, gdzie będzie rozmieszczony i w jakiej koncentracji. Ważne też, by również europejskie państwa NATO uczestniczyły w tym posunięciu – powiedział Ian Brzezinski – były wicedyrektor wydziału ds.Europy i NATO w Pentagonie za rządów prezydenta George’a W.Busha.

źródło: PAP

  1. babel napisał(a):

    wszystko jest narażone i nieprzygotowane, do obrony gdyż w każdej chwili moze się to zacząć. „po co pilnować i patrzeć na ekran, bo sami nie są pewni czy nadleci”

    • babel napisał(a):

      gdyby nie uzbrajali się, to wiadomo by było ze jest wszystko ok. juz niedługo, bo wygląda na to ze bedze wojna bez zapowiedzi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.