Niebezpiecznie późno wykryta ogromna asteroida 2014 HQ124 przeleciała blisko Ziemi

Niebezpiecznie późno wykryta ogromna asteroida

Wczoraj wieczorem niedaleko Ziemi przeleciała asteroida zwana „Bestią”. 2014 HQ124 wykryto niepokojąco niedawno.


„Bestia” zbliżyła się do Ziemi w niedzielę około godz. 20.30 naszego czasu.

Odkryta niedawno

2014 HQ124, bo tak oficjalnie jest oznaczona asteroida, została odkryta całkiem niedawno – 23 kwietnia tego roku – przez mapujący niebo teleskop WISE (Wide-Field Infrared Survey Explorer).

 

Według specjalistów z Laboratorium Napędu Odrzutowego NASA długość jej średnicy wynosi 352 m. W kulminacyjnym momencie zbliżyłą się na odległość odpowiadającą trzykrotnemu dystansowi między Ziemią a Księżycem (3 x 384,4 tys. km). Będzie się wtedy poruszać z prędkością 14 km/s.

Wykryta „niepokojąco” późno

Społeczność astronomiczna Slooh, dysponująca siecią teleskopów monitorujących otoczenie Ziemi i transmitujących ich obserwacje online, opublikowała godzinną obserwację „Bestii” przeprowadzoną z Australii w czwartek 5 czerwca.

Astronom Bob Berman ze Slooh zaznaczył, że to „niepokojące”, że bliska naszej planecie asteroida takiej wielkości została zauważona zaledwie niecałe dwa miesiące przed jej najbliższym podejściem do Ziemi. – HQ124 jest co najmniej 10, a może nawet 20 razy większa niż asteroida, z której pochodziły meteoroidy, jakie eksplodowały w lutym zeszłego roku nad Czelabińskiem, przez co rannych zostały tysiące osób – powiedział Berman.

– Gdyby w nas uderzyła, wyzwolona przy tym energia nie byłaby mierzona w kilotonach, jak po wybuchu bomby atomowej podczas II wojny światowej, ale w megatonach, jak w przypadku bomby wodorowej – podkreślił.

asteroida 2014 HQ124

Większość dużych odkryta

W zeszłym miesiącu społeczność Slooh ogłosiła partnerstwo z NASA w „polowaniu”  na potencjalnie zagrażające Ziemi asteroidy – projekcie Asteroid Grand Challenge. Oznacza to, że udostępni astronomom amatorom i innym ochotnikom dane ze swojej sieci teleskopów, żeby mogli  z nich korzystać przy monitorowaniu najbliższego otoczenia naszej planety.

Naukowcy szacują, że wykrytych zostało ponad 90 proc. największych planetoid bliskich Ziemi. Twierdzą też, że kolizja z obiektem o szerokości 1 km i większej spowodowałoby globalną zagładę.

Mniejsze obiekty są znacznie trudniejsze do wychwycenia. Uważa się, że w pobliżu naszej planety krąży około 15 tys. asteroid o szerokości około 140 m, a wykrytych zostało dotąd tylko około 30 proc. z nich nich. Naukowcy z NASA oceniają też, że w otoczeniu Ziemi znajduje się ponad milion obiektów o średnicach liczących około 30 m, a wykryto zaledwie 1 proc. z nich.

Źródło: space.com, slooh.com Autor: js/map

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*