PO i Nowoczesna planowała zagraniczną interwencję w Polsce

Na jaw wychodzą zupełnie nowe fakty związane z kulisami protestu w Sejmie i okupacji mównicy na sali sejmowej. Okazuje się, że już 16 grudnia posłowie Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej mieli gotową treść apelu opozycji parlamentarnej, w którym wezwano by Radę Europy oraz Parlament Europejski do interwencji w Polsce.

Jak informuje tygodnik „Do Rzeczy” choć apel był już przygotowany do podpisu, poparcia tej inicjatywy odmówili liderzy Kukiz’15 i PSL. Stało się więc jasne, że zagranicznej interwencji w Polsce żądałaby tylko Platforma Obywatelska i Nowoczesna.

Zamysł inicjatorów całej akcji zakładał wydanie „wspólnego apelu opozycji” już po rozpoczęciu okupacji w Sejmie. Pretekstem miałaby być kwestia obrony wolności słowa i wolnych mediów.

Kulisy negocjacji mających doprowadzić do podpisania apelu przez wszystkich liderów partii opozycyjnych ujawnia tygodnik „Do Rzeczy”. W treści oświadczenia chciano wezwać Brukselę do „pilnej interwencji i zajęcia się sytuacją w Polsce”.

Jak się okazuje, w spotkaniu dotyczącym apelu opozycji uczestniczyli: Ryszard Petru, Grzegorz Schetyna, Władysław Kosiniak-Kamysz oraz Sylwester Chruszcz i Agnieszka Ścigaj, który reprezentowali ruch Kukiz’15. To właśnie przedstawiciele Kukiz’15 i lider ludowców potwierdzają, że takie spotkanie miało miejsce, a treść apelu była z góry przygotowana i miała im zostać narzucona.

– Uderzyło mnie, że pismo było już gotowe. Chodziło tylko o to, żebyśmy się pod nim podpisali. Co pod nim było? Ocena sytuacji w Polsce, slogany o zagrożeniu dla demokracji, rosnącym faszyzmie i apel do instytucji brukselskich o natychmiastowe zajęcie się tym, co dzieje się w Polsce i interwencję . Prędzej poprosilibyśmy o pomoc Belzebuba niż Brukselę o bratnią interwencję – mówi w rozmowie z tygodnikiem „Do Rzeczy” poseł Sylwester Chruszcz.

Poza ruchem Kukiz’15 poparcia i złożenia podpisu pod apelem odmówił również lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, który oświadczył, że nie ma zamiaru brać udziału w działania, które „prowadzą do tego by zewnętrzne instytucje czy organizacje ingerowały w wewnętrzne sprawy Polski”.

Gdy stało się jasne, że na wspólny apel opozycji parlamentarnej nie ma już żadnych szans, z żądania zagranicznej interwencji w Polsce ostatecznie zrezygnowano.

 1. ZIWK napisał(a):

  Tuba propagandowa obecnej „zorganizowanej grupy przestępczej trzymającej władzę” delikatnie dopasowała rzeczywistość do wizji posła Jarosława K.

 2. ija napisał(a):

  TRele morele i sny pisowskie bo w tym wypadku to Marszałek sejmu byłz nimi w zmowie bo jego czyny to wszystko zaczeły i to pokazuje hipokryzje pisu

  • ZIWK napisał(a):

   Za działania 16 grudnia obecny marszałek po upadku pislamu stanie przed Trybunałem Stanu.
   I nie tylko on, swoje 5 minut będą mieli też prezydent, premier i poseł.

 3. wernyhora napisał(a):

  PO i spółka – kaput!

 4. XxX napisał(a):

  Rząd powinien rozliczyć puczystów

  • tom napisał(a):

   Jaki rząd, kierownictwo PZPR.

  • ktoś napisał(a):

   Sprawdź ciołku co to jest pucz i używaj tego słowa zgodnie z prawdą.

   • ZIWK napisał(a):

    Nie widziałeś tych czołgów na ulicach?
    Tych żołnierzy i policjantów strzelających do wiernych rządowi cywilów?
    Widocznie TVPiS nie zdążyła odzyskać z Torunia swoich archiwów z 13 XII 81 i ich przemontować…

   • ZIWK napisał(a):

    Nie widziałeś tych czołgów na ulicach?
    Tych żołnierzy i policjantów strzelających do wiernych rządowi cywilów?
    Widocznie TVPiS została zaskoczona wydarzeniami, nie zdążyła odzyskać z Torunia swoich archiwów z 13 XII 81 i ich przemontować…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.