Obłoki srebrzyste pojawiły się nad Polską

Trwa sezon na obłoki srebrzyste. Te wysokie chmury pojawiają się rzadko na niebie, ale w nocy z soboty na niedzielę udało się je zaobserwować nad Polską.

MasterBodzio zrobił zdjęcia obłoków mezosferycznych nad Bałtykiem. Zobaczył je kiedy w sobotę spacerował po plaży w Niechorzu (woj. zachodniopomorskie).

Obłoki srebrzyste (chmury mezosferyczne, z ang. noctilucent clouds – NLC) to najwyższe chmury obserwowane z powierzchni Ziemi. Wznoszą się ponad 70 km nad chmurami, które obserwujemy na co dzień. Ich wysokość określa się na około 75-85 km ponad powierzchnią Ziemi.

Z badań przeprowadzonych w 2012 roku wynika, że obłoki mezosferyczne są to okruchy spalających się w ziemskiej atmosferze meteoroidów.

Sezon na wysokie obłoki

Na półkuli północnej od maja do końca sierpnia trwa sezon na obłoki srebrzyste. W tym czasie pojawiają się na niebie najczęściej. Bądźcie czujni, obserwujcie niebo po zmroku i może także Wam uda się zobaczyć to rzadkie zjawisko. Jeśli będziesz świadkiem tego rzadkiego zjawiska, chwyć za aparat, nagraj film, zrób zdjęcie i prześlij na Kontakt 24.

Kiedy najlepiej je obserwować? Najłatwiej dostrzec je na niebie w półzmroku, przy zmierzchu lub o świcie, kiedy słońce znajduje się 6-16 stopni poniżej horyzontu.

Autor zdjęć: MasterBodzio

obloki srebrzyste

obloki srebrzyste

obloki srebrzyste

obloki srebrzyste

obloki srebrzyste

obloki srebrzyste

źródło: tvn meteo
  1. Wojox napisał(a):

    Chemtrails pełną parą zwłaszcza w UK, ale to sie „fajnie” od nich przesuwa nad Europę i inne kraje. Zobaczymy jak długo Ziemia będzie akceptować przysłowiową kołdrę. Bo jeśli jest ocieplenie to to jest główny powód…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.