Ogromna erupcja gejzeru Old Faithful w Park Narodowy Yellowstone

Wybuchł słynny gejzer Old Faithful, który wyrzucił w stronę błękitnego nieba gorącą parę na filmie podjętym w dniu 18. grudnia i udostępnionym przez Park Narodowy Yellowstone.

Strzał pary z powodu uwolnienia nagromadzenia ciśnienia w gejzerze wspaniale dopasowuje się ze śniegiem pokrywającym zmrożoną powierzchnię ziemi w zimowy poranek. Obecność suchego, zimnego powietrza powoduje skraplanie kłębów chmur unoszących się wysoko w niebo.

Old Faithful – nazwany ze względu na regularność, z jaką wybucha – nie jest największym i najbardziej przewidywalnym gejzerem w parku, ale „eksploduje znacznie częściej niż jakikolwiek inny gejzer z wielkich gejzerów” – pisze Yellowstone na swojej stronie internetowej.

Gejzery są gorącymi źródłami, które od czasu do czasu (lub regularnie) kipią, strzelając wodą wysoko w powietrze. Przed erupcją strumień pary unosi się ponad gejzer, w końcu wypierając gorącą wodę, która wystrzeliwuje w powietrze. Erupcja kończy się, gdy zbiornik wody wyczerpuje się lub system stygnie.

Old Faithful to gejzer wchodzący w skład Yellowstone Upper Geyser Basin, gdzie znajduje się ponad trzysta aktywnych gejzerów. Upper Geyser Basin jest znany jako „największa koncentracja gejzerów na świecie” – podała Służba Parku.

źródło: krolowa-superstar

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.