Okolice Calbuco zasypane grubą warstwą popiołu po erupcj wulkanu w Chile

popiół wulkan

Pył z wulkanu Calbuco, którego erupcja zachwyciła cały świat, dotarł już do Argentyny. Tymczasem chilijskie służby są w gotowości, gdyż nieprzewidywalny wulkan może zademonstrować drzemiącą w nim siłę kolejny raz.

Prezydent Chile Michelle Bachelet odwiedziła rodziny ewakuowanych po tym, jak znajdujący się na południu kraju wulkan Calbuco obudził się do życia w środę (22.04) około godziny 18 lokalnego czasu, roztaczając pióropusze dymu i popiołu.

Nie zgłoszono przypadków śmiertelnych. Poszukiwany wcześniej wspinacz, który znajdował się blisko szczytu, kiedy nastąpił wybuch, został odnaleziony cały i zdrowy. Niektórzy świadkowie zdarzenia, uciekając w przerażeniu, szukali schronienia w lesie i spędzili tam noc. Najedli się strachu, lecz nikt nie ucierpiał.

popiół wulkan

popiół wulkan

Toksyczna chmura

Wiatr przepędził już część chmury pyłu z okolic wulkanu w stronę Andów i sąsiadującej Argentyny. Mieszkańcy miasta San Martin de los Andes na zachodzie Argentyny założyli maski i okulary ochronne, gdyż obszar pokryła gruba warstwa popiołu. W innych obszarach Agentyny – Bariloche i Neuqen – lotniska zostały zamknięte.

Ze względu na nieprzewidywalny charakter wulkanu służby są w pogotowiu, czekając na ewentualne kolejne erupcje.

– Nie wiemy, czy wulkan się uspokoi. Widzimy, że słup dymu jest teraz niższy, jednak poprzednio również się nieco uspokoił, a następnie jeszcze bardziej się uaktywnił – mówiła prezydent.

Drażni oczy, skórę, utrudnia oddychanie

Prezydent Chile Michelle Bachelet ogłosiła stan wyjątkowy.

– Do tej pory nie mieliśmy żadnych problemów z dostawami wody lub ściekami. To nie jest nasz największy kłopot – mówi prezydent Bachellet. – Najgorsze jest zanieczyszczone powietrze, którym oddychamy i ryzyko ogólnego zanieczyszczenia środowiska. Chciałabym przypomnieć mieszkańcom tego regionu, że oddychanie powietrzem zanieczyszczonym popiołem jest niebezpieczne.

Niewykluczone, że innym skutkiem erupcji będzie powstanie tak zwanego laharu – wody wymieszanej z odłamkami skalnymi, która będzie spływać po zboczach wulkanu i w dolinach rzecznych.

Lekarz i kierownik działu planowania sanitarnego w Chile, Bernardo Martorell informuje, że krótkoterminowe zagrożenie, związane z obecnością popiołu wulkanicznego w powietrzu to infekcje oczu i skóry,  także zanieczyszczenie wody.

popiół wulkan

popiół wulkan

popiół wulkan

Gniew Calbuco

W południowym Chile kilka dni temu rozegrał się apokaliptyczny spektakl. Ziemia zadrżała, a w powietrze wystrzeliły obłoki popioły i strumienie lawy sięgające nawet 20 kilometrów w niebo. Ta zapierająca dech w piersiach demonstracja drzemiących w Ziemi sił, miała miejsce niedaleko miasteczka turystycznego Puerto Varas, około 1000 kilometrów na południe od stolicy – Santiago. Wybuch widać było widać z miast oddalonych nawet o 50 km.

Jak podaje dziennik „El Universal”, z okolicy ewakuowano 70 tys. osób.

  1. jolka poznan napisał(a):

    Jest ssmanie jak we mnie strzelasz ta magma to czuje jakby kaldera sie otworzyla po calosci!

  2. SSman napisał(a):

    Wydaje mi sie czy aktywność wulkanów jest bardzo duza?

  3. Wojox napisał(a):

    Najlepszy nawóz na Ziemi. Na glebach powulkanicznych wszystko rośnie jak szalone i jest bogate we wszystkie minerały. Projekt Ziemi jest zdumiewający…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.