Pierwszy raz po 60 latach morze Czarne zaczyna zamarzać

Anomalnie niskie temperatury, jakie panują w Bułgarii, spowodowały oblodzenie Morza Czarnego po raz pierwszy od 60 lat – donosi ENEX. Ostatni raz morze w bułgarskim kurorcie Burgas było pokryte lodem w 1954 roku. Eksperci podkreślają, że XX wieku lód sparaliżowała tę część obszaru Morza Czarnego jedynie trzy razy.

Oblodzenie wybrzeża Morza Czarnego w Bułgarii stwarza wiele problemów, choć meteorolodzy ostrzegali przed tym zjawiskiem. Od kilku ostatnich dni kraje bałkańskie zmagają się z najniższymi temperaturami od ponad stu lat; w niektórych regionach temperatura spadła do minus 29 stopni. Lokalnie padły rekordy zimna.

Zamarzło również warneńskie jezioro. Zwarta skorupa lodu rozciąga się nawet 30 metrów od brzegu. Takiej sytuacji nie odnotowywano od pięciu lat. Z kolei mieszkańcy Warny narzekają na wyjątkowo ciężką styczniową zimę – temperatura spadła do -11 stopnia C. Dla porównania średnia dla tego miesiąca kształtuje się w granicach 3 stopni.

Ostatnia fala mrozów dała się we znaki praktycznie we wszystkich krajach na Starym Kontynencie. We Włoszech zamarzły słynne wodospady czy rzymskie fontanny, w Czarnogórze odnotowano opady śniegu, co nie zdarza się zbyt często, a w Belgii przymarzły pociągi do szyn.

Choć może okazać się to zaskakująca hipoteza, mroźne zimy związane są z globalnym ociepleniem. Wpływ tego zjawiska odczuwamy nie tylko w postaci męczących upałów, ale również ulewnych deszczy, powodzi i większych fal zimna.

źródło: krolowa-superstar
  1. xXx napisał(a):

    Tylko wieksze podatki mogą spowodować że na świecie zrobi sie cieplej

  2. wernyhora napisał(a):

    Raczej Ochłodzeniem Globalnym spowodowanym okresowym zmniejszaniem się aktywnośco słońca!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.