Polska pomoże w budowie baz na księżycu

bazy na księżycu

Wyścig na Księżyc trwa w najlepsze. Swoją flagę w powierzchnię Srebrnego Globu chcą wbić już nie tylko Stany Zjednoczone (ponownie), ale również Chiny, Indie, Rosja, Japonia i kraje Europy (w tym także Polska), w ramach Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Przyszły szef ESA, Johann-Dietrich Wörner, oświadczył, że agencja prowadzi projekty, których owocem ma być lądowanie na Księżycu oraz zbudowanie tam ośrodków badawczych i obserwacyjnych, a w przyszłości nawet miast i fabryk.

Zaangażowane w najróżniejsze badania i eksperymenty są wszystkie kraje Europy. Tak więc wiedza oraz doświadczenie naukowców z naszego kraju zostaną wykorzystane przy projektowaniu i budowie elementów statków kosmicznych, lądowników, teleskopów czy budynków.

ESA chce, by księżycowe bazy powstały na niewidocznej z Ziemi stronie naszego naturalnego satelity. W ten sposób można by szybciej i łatwiej wysyłać sprzęt potrzebny do budowy najróżniejszych instalacji np. na Marsie.

W przypadku ośrodków obserwacyjnych, to tego typu sprzęt nie byłby zakłócany przez fale pochodzące z Ziemi, więc jakość obserwacji wzrosłaby nieporównywalnie w stosunku do tej, które oferują naziemne teleskopy.

ESA jakiś czas temu zaprezentowała fascynujący film, na którym jej specjaliści opowiadają o budowie baz na Księżycu i codziennym życiu w ich wnętrzach.

Elementy tych obiektów miałyby powstać przy pomocy modułowych drukarek 3D, które zostaną tam przywiezione z Ziemi. Materiałem, który zostanie wykorzystany do produkcji bloków, będzie regolit.

Po utwardzeniu jest on na tyle twardy i gęsty, że chroniłby przyszłych astronautów przed meteorytami, promieniowaniem gamma i ogromnymi wahaniami temperatur.

Jakby tego było mało, można go spotkać nie tylko na Księżycu ale na większości skalistych planet, także na Ziemi. To sprawia, że w przyszłości znacznie ułatwiona zostanie również eksploracja i kolonizacja np. Marsa.

Zobaczcie fascynujące filmy o podboju Srebrnego Globu.

 

 1. kƠ̴̴͡.̮Ơ̴̴͡. no napisał(a):

  „ESA chce, by księżycowe bazy powstały na niewidocznej z Ziemi stronie naszego naturalnego satelity. W ten sposób można by szybciej i łatwiej wysyłać sprzęt potrzebny do budowy najróżniejszych instalacji np. na Marsie.” – Ta… ale przeszkodą jest to, że Księżyc jest zbudowany z niebieskiego sera pleśniowego. Większej bzdury to nie słyszałem dawno.

 2. tomek napisał(a):

  patrząc jak różnie ludzie wyglądają na ziemi względem klimatu ,to ciekawe jak będą wyglądać za jakiś czas tam mieszkając…, ps skoro ziemia kręci i wiruje z duuuużą prędkością to czemu tego nie odczuwamy i solidnie stoimy grawitacja tego nie tłumaczy

  • Markolo4294 napisał(a):

   Ty tak serio czy jaja sobie robisz ?

  • inny tomek napisał(a):

   Chłopie, nie znasz praw fizyki? Nie jechałeś nigdy samochodem ze stałą prędkością?
   Gdyby obroty Ziemi cały czas przyspieszały i zwalniały, to byś odczuwał.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.