Polska: trzęsienie ziemi 4.5 stopnia w skali Richtera

Choć Polska to kraj pensejsmiczny, gdzie trzęsienia ziemi zdarzają się rzadko, również mogą być odczuwalne, zwłaszcza w pobliżu kopalni, gdzie dochodzi do tzw. tąpnięć. Taka anomalia wystąpiła dziś na Dolnym Śląsku w rejonie Polkowic – wczesnym popołudniem ziemia zatrzęsła się tam z siłą 4,5 stopnia w skali Richtera.

Epicentrum trzęsienia znajdowało się w odległości 1 km od miasta Polkowice, które jest domem dla około 21 tysięcy mieszkańców. Trzęsienie ziemi, według danych EMSC, było bardzo płytkie, bo zlokalizowane jedynie 2 km pod powierzchnią. Dlatego istnieje duże prawdopodobieństwo, że doszło do tąpnięcia w kopalni Rudna, co zresztą potwierdzają władze spółki. Na szczęście nikt z pracujących górników nie został ranny – powiedział w rozmowie z portalem Przyroda, Pogoda, Klimat rzecznik Dariusz Wyborski.

polska

Wstrząs, ze względu na swoje położenie, był odczuwalny przez okolicznych mieszkańców. „Nagle krzesła w domu zaczęły się poruszać, a szklanki na stole trzeszczały” – napisała w jednym z komentarzy mieszkanka dolnośląskiej miejscowości. Na razie nie ma informacji o zniszczeniach, jakie miałby poczynić żywioł. Nie ma też poszkodowanych.

Region, w którym doszło do trzęsienia ziemi – Dolny Śląsk – jest uważany za strefę o bardzo niskim ryzyku sejsmicznym, ale w ostatnich latach doszło tutaj do wielu wstrząsów wtórnych o wielkości około 4,0 stopni w skali Richtera. W dn. 19 marca 2013 roku, wstrząs o magnitudzie wywołał panikę wśród mieszkańców, którzy nie są przyzwyczajeni do tego typu katastrof.

źródło: krolowa-superstar

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.