Ponad 80 proc. celów Rosjan nie należy do Państwa Islamskiego

Rosja nie atakuje dżihadystów, tylko wspiera ofensywę wojsk Asada – dowodzi agencja Reutera, powołując się na analizę danych rosyjskiego resortu obrony, z której wynika, że prawie 80 proc. deklarowanych przez Rosję celów nalotów w Syrii nie należy do tzw. Państwa Islamskiego.

Rosja naloty Syria

Agencja podkreśla, że podważa to zapewnienia Moskwy, iż celem nalotów rosyjskich sił powietrznych w Syrii jest pokonanie dżihadystów.

Cel: wspieranie ofensywy

Większość celów atakowanych w Syrii przez rosyjskie siły powietrzne znajduje się na obszarach kontrolowanych przez inne ugrupowania walczące o obalenie reżimu prezydenta Baszara el-Asada, wśród których są zarówno grupy powiązane z Al-Kaidą, jak i bojownicy wspierani przez USA i ich sojuszników.

Reuters akcentuje, że dane o celach rosyjskich nalotów potwierdzają opinię USA i ich sojuszników w NATO, zgodnie z którą celem rosyjskiej interwencji w Rosji jest wsparcie Asada.

Agencja odnotowuje, że w poniedziałek rosyjskie lotnictwo atakowało w sześciu wymienionych z nazwy miejscach, z których żadne nie znajduje się na obszarach kontrolowanych przez Państwo Islamskie.

– Głównym celem tych nalotów jest wspieranie lądowej ofensywy sił syryjskich – cytuje Reuters Aleksandra Golca, niezależnego analityka wojskowości i zastępcę redaktora naczelnego wydawanej online gazety „Jeżedniewnyj Żurnał”.

Strategiczny przyczółek Moskwy

– Jeśli spojrzy się na mapę, bez trudu zrozumie się, że oni (Rosjanie) nie walczą z Państwem Islamskim, lecz z innymi ugrupowaniami opozycyjnymi – twierdzi Golc.

Reuters pisze, że innym motywem rosyjskiej operacji w Syrii może być utrzymanie strategicznego przyczółka na Bliskim Wschodzie i zaprezentowanie się w roli globalnej potęgi militarnej w czasie, gdy relacje z Zachodem spadły do najniższego poziomu w czasach poradzieckich z powodu kryzysu ukraińskiego.

Od 30 września, kiedy rozpoczęła się rosyjska operacja w Syrii, rosyjskie samoloty bojowe wykonały tam ponad 780 lotów, atakując prawie 800 celów. Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka informuje, że w rosyjskich nalotach w Syrii zginęło dotychczas 370 osób, z czego jedną trzecią stanowili cywile.

Autor: mm\mtom / Źródło: PAP, tvn24

  1. vernyhora napisał(a):

    Na początku września Państwo Islamskie ogłosiło, że całe terytorium Rosji należy do islamu. Czy Rosjanie mają czejać, aż ich islamiści wymordują?

  2. Dragon napisał(a):

    Skoro jest sojusznikiem legalnych władz Syrii to normalne że atakuje wszystkie bandy które chcą obalić ten rząd

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.