Ponad połowy miasta już nie ma po ataku dwóch tornad

Ponad połowy miasta już nie ma po ataku dwóch tornad

Są dwie ofiary śmiertelne ataku niezwykle rzadkich bliźniaczych tornad na Pilger w amerykańskim stanie Nebraska. Jedna z nich to 5-letnia dziewczynka. O tym, jak wielkie są zniszczenia, niech świadczy cytat jednego ze świadków żywiołu – „ponad połowy miasta już nie ma, absolutnie nie ma”.

W poniedziałek miejscowość Pilger w stanie Nebraska nawiedziły niezwykle rzadkie bliźniacze tornada. Straty, jakie spowodowały, sprawiły, że gubernator stanu Nebraska Dave Heineman ogłosił stan wyjątkowy. Powołano również Gwardię Narodową, która wspiera służby w usuwaniu szkód.

Dwie ofiary śmiertelne

Jeszcze we wtorek informowaliśmy o jednej ofierze śmiertelnej i 16 rannych. Jednak według najnowszych informacji, zginęły co najmniej dwie osoby. Josh Bennet – zastępca szeryfa w hrabstwie Stanton – podał, że jedną z ofiar jest 5-letnia dziewczynka, drugą – kierowca, który w trakcie nawałnicy znajdował się w okolicy Pilger.

Co najmniej 19 osób trafiło do szpitali. Rzeczniczka placówki medycznej w pobliżu Norfolk Jodi Richey zaznaczyła, że niektóre z ofiar były w stanie krytycznym.

Pliger pół miasta zniszczone przez dwa tornada

Do 75 proc. miasta z uszkodzeniami

Jeśli chodzi o szkody, to są one ogromne. Władze Pilger szacują, że około 50-75 proc. miasta zostało poważnie uszkodzone.

– Ponad połowy miasta już nie ma, absolutnie nie ma – relacjonował komisarz Jerry Weatherholt. – Wygląda na to, że każdy dom w mieście ma uszkodzenia, panuje kompletny bałagan – dodał.

Apokaliptyczne sceny

Pliger pół miasta zniszczone przez dwa tornada

Ci, którzy przeżyli atak tornad, opowiadali, że był przerażający.

Jeden z mieszkańców Pilger Darin Schneider powiedział lokalnym mediom, że w trakcie nawałnicy znalazł się w pobliżu mostu na jeziorze. By uniknąć najgorszego, owinął się swoim ciałem wokół stalowej belki. – Bałem się jak diabli, ale gdybym nie był w pobliżu mostu, nie wiem czy bym przetrwał – mówił Schneider.

Pliger pół miasta zniszczone przez dwa tornada

Larry Nelson spędził załamanie pogody, chowając się w piwnicy u sąsiada. Później okazało się, że nie miał do czego wracać. Jego dom całkowicie zniknął.

Trey Wiśniewski relacjonował, że niebo stało się czarne i wysiadł prąd. Wraz z żoną i zwierzętami schował się w piwnicy. – Moja żona trzymała zwierzęta, a ja trzymałem się jej. Wir mógł nas wciągnąć. Zamiast deszczu padał gruz – informował Wiśniewski.

Sprzyjające warunki

Lokalne służby meteorologiczne zauważyły, że warunki do powstania tornada były w Pilger sprzyjające. Panowała duża wilgotność powietrza, silny wiatr wiał w najniższych partiach atmosfery. Nie spodziewano się jednak, że w tym samym czasie w superkomórce burzowej utworzy się nie jedno, a dwa tornada.

– Podwójne tornada są niezwykłe – mówił Greg Carbin, meteorolog z NOAA (pol. amerykańska Narodowa Administracja ds. Oceanu i Atmosfery) w Norman w stanie Oklahoma. – Takie tornada jak wczoraj pojawiają się niezwykle rzadko, bo co 10-15 lat – dodał.

Źródło: Press-Citizen, National Geographic , TVN meteo Autor: PW/ma

  1. Dziabąg pisze:

    Jak sie buduje domy ze sklejki i plyty wiórowej to nie ma co sie dziwic ze przy wiekrzym wietrze sie rozpadaja.Szkoda tylko ludzi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*