Potężne trzęsienie ziemi koło Nowej Irlandii. Prognozowane są 3 metrowe fale tsunami

Ziemią zatrzęsła się tuż przy Nowej Irlandii, wyspie na Pacyfiku. Wystąpiły tam wstrząsy o magnitudzie 7,9.

Początkowo geolodzy z USGS określili trzęsienie magnitudą 8. Obecnie obniżyli jej wartość do 7,9.

Wstrząsy wystąpiły o godz. 11:51 (polskiego czasu) na głębokości 103 kilometrów u wybrzeży Nowej Irlandii, wyspy na Pacyfiku, stanowiącej najdalej na północny wschód wysuniętą prowincję Papui-Nowej Gwinei.

O godz. 12:22 (polskiego czasu) w pobliżu, na głębokości 89 kilometrów, odnotowano kolejne wstrząsy o magnitudzie 5,5. A po kolejnych pięciu minutach następne. Tym razem o magnitudzie 6,3, na głębokości 35,9 kilometra.

Nie ma doniesień o ofiarach ani zniszczeniach.

Możliwe tsunami

Mogą wystąpić rozprzestrzeniające się i niebezpieczne sięgające trzech metrów fale tsunami – podaje w komunikacie centrum ostrzegania przed tsunami na Pacyfiku (PTWC). Fale mogą pojawić się w ciągu kolejnych trzech godzin. Nie tylko u wybrzeży Papui-Nowej Gwinei, ale także przy Indonezji, Wyspach Salomona, Pohnpei, Chuuk, Nauru, Kosrae i Vanuatu.

Władze Nowej Zelandii zapewniają jednak, że nie ma potrzeby ewakuacji. Proszą mieszkańców, aby nie wychodzili na plaże. W ostatnim komunikacie znoszą też ostrzeżenie o tsunami dla Nowej Zelandii. Nie ma także zagrożenia na Hawajach i w Australii.

Pacyficzny Pierścień Ognia

Trzęsienia ziemi są częste w Papui-Nowej Gwinei, która leży na Pacyficznym Pierścieniu Ognia. Miejscu wzmożonej aktywności sejsmicznej, spowodowanej tarciami między płytami tektonicznymi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.