Przesmyku Suwalskiego będą bronić Amerykanie. Utrata odetnie kraje bałtyckie od NATO

Już za kilka miesięcy do Polski trafi w pełni zdolny do walki amerykański batalion. Jego zadaniem będzie głównie obrona tzw. przesmyku suwalskiego. To wyjątkowo newralgiczny punkt na mapie naszego kraju, decydujący o bezpieczeństwie Litwy, Łotwy i Estonii. I nic nie zmieni planów USA – nawet wynik zbliżających się wyborów prezydenckich.

Batalion żołnierzy US Army pojawi się w Polsce zgodnie z ustaleniami, jakie zapadły podczas lipcowego szczytu NATO w Warszawie.

Do końca kwietnia 2017 roku formacja zostanie rozmieszczona na stałej, rotacyjnej zasadzie w pobliżu poligonu w Orzyszu na Mazurach.

przesmyk-suwalski

Ponad 800 amerykańskich żołnierzy będzie strzegło stamtąd tzw. przesmyku suwalskiego. Jego utrata na rzecz przeciwnika może doprowadzić do odcięcia od NATO krajów bałtyckich: Litwy, Łotwy i Estonii.

– Wytyczne Sojuszu i mojego dowódcy są takie, że ma to być formacja w pełni zdolna do walki. Nie demonstracja, nie kolekcja flag, ale prawdziwa formacja o wielkości batalionu, która jest zdolna prowadzić udane misje – zapewnia gen. Ben Hodges, dowódca amerykańskich sił w Europie.

przesmyk suwalski

Przesmyk Suwalski

Wynik wyborów bez znaczenia

Oprócz wspomnianego batalionu, za ok. cztery miesiące do Niemiec przybędzie jedna z najlepszych amerykańskich brygad pancernych. W ramach ćwiczeń dotrze ona wówczas do okolic Żagania (woj. lubuskie). Tym razem to ponad 4 tys. żołnierzy, 450 ciężkich pojazdów i 250 czołgów Abrams.

– Amerykanie najpewniej chcą dawać przykład sojusznikom, aby tę obecność na wschodniej flance wzmacniać – komentuje gen. Stanisław Koziej, były szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

Gen. Hodges dodaje, że planów rozmieszczenia wojsk USA w Europie nie zmieni nawet wynik listopadowych wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych. Kongres zapewnił już bowiem fundusze niezbędne do realizacji tych planów.

Przesmyk Suwalski na odtajnionych mapach USA

Autor: ts/kk / Źródło: Fakty TVN
  1. And napisał(a):

    Czyżby sprowadzono bandytów do Europy aby ci żołnierze wprowadzali demokrację jak na wschodzie? Może chcą przejąć Europę? Może Europa się sprzedała stanom?

  2. And napisał(a):

    Czujecie to? Taka historyczna nazwa „Przesmyk Suwalski”.

  3. tom napisał(a):

    Jak podało MSW przyjedzie 800 Amerykanów, śmiech na sali.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.