Putin może rozważać atak atomowy na Warszawę lub jakąś stolicę państw nadbałtyckich

Putin rzeczywiście może rozważać ograniczone ataki jądrowe – na jedną ze stolic państw bałtyckich albo na któreś z polskich miast – aby udowodnić, że NATO nie odważy się na uderzenie odwetowe w obawie przed większą katastrofą.

Władimir Putin toleruje takie uwagi. Zdaniem rosyjskiego prezydenta stwierdzenia Żyrinowskiego nie wyrażają oficjalnej polityki, ale „zawsze udaje mu się rozpocząć zabawę”. Znacznie poważniejszy człowiek, dysydencki analityk rosyjski Andrej Piontkowski, opublikował ostatnio artykuł, w którym dowodził, odzwierciedlając groźby Żyrinowskiego, że Putin rzeczywiście rozważa możliwość ograniczonych ataków jądrowych – na jedną ze stolic państw bałtyckich albo na któreś z polskich miast – aby udowodnić, że NATO nie odważy się na uderzenie odwetowe w obawie przed większą katastrofą. Istotnie, w latach 2009 i 2013 armia rosyjska jawnie prowadziła ćwiczenia ataku jądrowego na Warszawę.

Czy to wszystko są jedynie majaczenia szaleńców? Być może. Być może Putin jest zbyt słaby, żeby cokolwiek z tego zrobić; być może to tylko taktyka zastraszania; być może powstrzymają go jego oligarchowie. Ale w 1933 r. „Mein Kampf” także wydawał się zachodnim i niemieckim czytelnikom książką histeryczną. Rozkazy Stalina „likwidowania” całych klas i grup społecznych w ZSRR wydałyby się nam w tamtych czasach równie szalone, gdybyśmy zdołali o nich usłyszeć.

Jednakże Stalin dotrzymał słowa i zrealizował swoje groźby nie dlatego, że był szalony, ale dlatego, że kontynuował realizację swojej logiki do jej ostatecznych konkluzji – i dlatego, że nikt go nie powstrzymał. Obecnie nikt nie potrafi też powstrzymać Putina. Czy jest zatem histerią przygotowanie się na wojnę totalną? Czy też jest naiwnością niezrobienie tego?

Putin może rozważać atak atomowy na Warszawę lub jakąś stolicę państw nadbałtyckich

Przełożył Andrzej Ehrlich

 1. thejohny napisał(a):

  Putin nas rozwali jego wojska sa lepiej wyszkolone od naszych pozatym sa liczniejsi i maja lepszy sprzet

 2. thejohny napisał(a):

  ale poco ram Polska

 3. Yagami napisał(a):

  Wojny zawsze bendom i nigdy sie nie skończom

 4. Yagami napisał(a):

  Na tym świecie kruluje zło i zawsze bendzie

 5. babel napisał(a):

  odkąd jest system „MONETARNY” to dotąd będą problemy.

 6. Roman napisał(a):

  O przepowiedniach na temat kolejnej wojny światowej i zdziesiątkowaniu populacjiludzi słyszę od dziecka, tj. od około 60 lat. Jeśli chodzi o dewastacje bronią atomową, to ma to ponoć spotkać Czeską Pragę, z której nic nie pozostanie. Inne element przepowiedni:
  Europa Zachodnia kompletnie zdewastowana przez Rosjan a potem muzułmanów, powstanie federacji państw europy wschodniej ze stolicą w Krakowie, rozpad USA i Kanady, rozpad Rosji po jej wojnie z Chinami o Syberię… Wystarczy!

 7. Boggs napisał(a):

  Dobrze że są ludzie jak ty którzy uspokajają i ratujesz przed opresją 🙂

 8. Boggs napisał(a):

  Mamy sojusz z Ameryką i nie pozwolą na to 🙂 tak myślę

 9. robert napisał(a):

  Tak ,ale nie na Polskę co najwyżej jeden atom w ostateczności np na Litwę ,Polska i Ukraina jest Rosji potrzebna i nie ma mowy o atomie na te kraje , poza tym każdy zniszczony kraj to też cios dla chińczyków bo z tego żyją że do każdego kraju sprzedają ….

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.