Rosjanie bombardują zapasy ropy Państwa Islamskiego

– Rosyjskie samoloty bombardują w Syrii cysterny należące do Państwa Islamskiego – oświadczył przedstawiciel rosyjskiego sztabu generalnego gen. Andriej Kartapołow. W ostatnim czasie Rosjanie zniszczyli ok. 500 cystern z produktami naftowymi. Sprzedaż ropy naftowej daje terrorystom z IS 1,5 mln dol. dziennie.

– Chcę zaznaczyć, że w środę podjęto decyzję, zgodnie z którą rosyjskie samoloty bojowe są kierowane na tzw. swobodne polowanie na samochody cysterny, przewożące produkty naftowe i należące do terrorystów w rejonach kontrolowanych przez Państwo Islamskie – powiedział Kartapołow. Przyznał jednocześnie, że takie loty trwają już od pewnego czasu.

Według niego w ciągu kilku dni rosyjskie samoloty zniszczyły ok. 500 cystern nielegalnie przewożących ropę z Syrii do Iraku.

Kolumny cystern

– W ostatnich latach IS i inne organizacje ekstremistyczne zorganizowały na kontrolowanym przez siebie obszarze tzw. ropociąg na kółkach – wyjaśnił Kartapołow.
Panstwo Islamskie
Według niego setki cystern dostarczają tysiące ton ropy do Iraku i to jest jednym z głównych źródeł finansowania terrorystów. Na konferencji pokazano zdjęcia całych kolumn złożonych z cystern.Kartapołow poinformował też, że bombowce Su-34 przystąpiły w Syrii do nalotów na obiekty związane z wydobyciem i przeróbką ropy naftowej.

Organizacja Państwo Islamskie kontroluje większość pól naftowych w Syrii, w tym w bogatej w ropę północno-wschodniej prowincji Dajr az-Zaur.

W ostatnich dniach Rosjanie zniszczyli ok. 500 cystern Panstwo Islamskie

1,5 mln dol. dziennie

Według badania, którego wyniki opublikował w październiku „Financial Times”, przemyt ropy przynosił dżihadystom 1,5 mln dolarów dziennie, gdy cena baryłki ropy naftowej wynosiła średnio 45 dolarów – pisze AFP.

Przypomina, że w poniedziałek Pentagon, który wraz z koalicją sojuszników też prowadzi operacje powietrzne w Syrii, a także w Iraku, poinformował, że zniszczono 116 samochodów cystern w al-Bukamal (w prowincji Dajr az-Zaur) w pobliżu granicy z Irakiem.

Rosja aktywna w ONZ

Rosja wniosła pod obrady RB ONZ zmodyfikowany projekt rezolucji o koordynacji działań w walce z organizacjami terrorystycznymi, zwłaszcza z Państwem Islamskim (IS) – poinformował stały przedstawiciel Rosji w ONZ Witalij Czurkin. Sprecyzował, że projekt uwzględnia niektóre ustalenia niedawnego szczytu G20 w Turcji. – Większy akcent położono na walce z IS oraz na konieczności wspólnych działań – dodał.

Rosyjski dyplomata podkreślił, jak relacjonuje agencja TASS, że chodzi w szczególności o wspólne działania zmierzające do „schwytania i ukarania tych, którzy dokonują ataków terrorystycznych”. Według Czurkina projekt „zawiera precyzyjną koncepcję samoobrony” oraz przewiduje konieczność uzgodnienia podejmowanych działań z władzami państw, na terytorium których dokonywane są operacje wojskowe.

Według Czurkina Rosja konsultowała się z Francją, której prezydent Francois Hollande wezwał wcześniej Radę Bezpieczeństwa do uchwalenia rezolucji o wspólnej walce z terroryzmem.

źródło: PAP

  1. Anonim napisał(a):

    jeszcze nas za życia spotka wojna, zobaczycie…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.