Rosyjskie myśliwce Su-24 wykonały około 20 przelotów nad niszczycielem USA

Samoloty zbliżyły się na odległość ok. 900 metrów na wysokości ok. 30 metrów. Z powodu działań Rosjan odwołano zaplanowane operacje lotnicze polskiego śmigłowca, który znajdował się na pokładzie niszczyciela. Wcześniej USS Donald Cook cumował w Gdyni.

Rosjanie od miesięcy testują cierpliwość NATO, prowokując incydenty na morzu i w powietrzu. Amerykanie zauważają, że o ile początkowo był to zwykły pokaz siły, to ostatnio Rosjanie są coraz bardziej agresywni, a ich działania coraz mniej bezpieczne – pisze CNN.

prowokacja

Poniedziałkowy incydent na Bałtyku to kolejny pokaz siły Rosjan. CNN pisze, że wielokrotnie dochodziło do bliskich spotkań rosyjskich i amerykańskich okrętów lub samolotów, ale o ile są one przeprowadzane z zachowaniem zasad bezpieczeństwa, to nie ma się czego obawiać. W ostatnim czasie jednak doszło do kilku incydentów, które uznano za niebezpieczne.

W październiku amerykańskie myśliwce przechwyciły dwa rosyjskie samoloty Tu-142, które pojawiły się w bliskiej odległości od amerykańskiego lotniskowca USS Ronald Reagan. Do incydentu doszło na Pacyfiku.
Z kolei w czerwcu ub. r. rosyjski samolot myśliwsko-bombowy Su-24 przeleciał w odległości zaledwie 500 metrów od amerykańskiego niszczyciela USS Ross, który pływał na Morzu Czarnym niedaleko Krymu.
Rosyjskie podniebne manewry doprowadziły do wzrostu napięcia na wschodniej flance NATO.

 1. rat napisał(a):

  Ciekawe, czy w każdym przypadku były to wody międzynarodowe, czy wody przybrzeżne danego kraju, krótki wyciąg z prawa morskiego

  Według art. 87 Konwencji na morzu otwartym państwom przysługują następujące wolności:

  wolność żeglugi,
  wolność rybołówstwa,
  wolność przelotu,
  wolność układania kabli podmorskich i rurociągów,
  wolność badań naukowych,
  wolność budowania wysp i innych instalacji.
  a kto jet równy i równiejszy, i ile może przegiąć? nie mnie to oceniać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.