Rzeź 500 jazydów w Iraku. Islamiści zakopywali żywcem

Irak, dżihadyści, ludobójstwo, JazydziDżihadyści z Państwa Islamskiego na północy kraju zabili co najmniej 500 osób. Część z nich została zakopana żywcem – poinformowały władze w Iraku

Irackie władze poinformowały, że na północy kraju doszło do rzezi ok. 500 osób. Dżihadyści z Państwa Islamskiego już wczoraj grozili, że zabiją członków ponad 300 rodzin należących do mniejszości religijnej jazydów, jeśli nie przejdą oni na islam. Jak potwierdził dziś minister Mohammed Shia al-Sudani, do zbrodni doszło. Wśród zabitych mieszkańców miejscowości Kodża, Hatimija i Kaboszi było wiele kobiet i dzieci. Część osób spalono, część pogrzebano żywcem.

Jazydzi są mniejszością mówiącą językiem kurdyjskim, która wyznaje synkretyczną religię powstałą w XII wieku z połączenia wierzeń indoirańskich, judaizmu, nestorianizmu i islamu. Sunniccy islamiści uważają wyznawców tej religii za czcicieli diabła i prześladują ich.

W obawie przed represjami w związku z walkami między Kurdami i dżihadystami w Iraku około 200 tys. jazydów uciekło w góry w pobliżu granicy z Syrią. Są odcięci od transportów z żywnością. Jak podała ONZ, około 40 dzieci zmarło ostatnio z pragnienia.

Dżihadyści z Państwa Islamskiego od czerwca prowadzą zbrojną ofensywę wymierzoną w iracki rząd szyity Nuriego al-Malikiego i kontrolują już znaczne obszary na północy i zachodzie Iraku. Na zajętych terenach bojownicy proklamowali sunnicki kalifat z Abu Bakrem Al-Baghdadim jako przywódcą wszystkich muzułmanów.

Irak, dżihadyści, ludobójstwo, Jazydzi

dżek, Reuters, AP, PA

  1. lalala napisał(a):

    Powinno się zakazać praktykowania islamu… Nakłania do mordów i szerzenia zła na świecie,a bez tego jest go wiele.. Co najgorsze te robaki rozpowszechniaja sie na skale swiatowa.. Spojrzmy na Norwegie, Anglie czy Niemcy..niedługo staną sie islamska kolonią. och ta tolerancja.. na wszystko i wszystkich nie wyjdzie na dobre..

  2. Yagami napisał(a):

    Dżihadyści som nie normalni jak można zakopać człowieka żywcem

  3. sfax napisał(a):

    A jakies dowody oprocz propagandy szyickiej sekty?To klamstwo i propaganda dla usprawiedliwienia amerykanskiej obecnosc w Irak.Kalifat powstanie bez wzgledu na to czy sie to wam podoba czy nie,inschaÀllah.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.