Separatyści przejęli lotnisku w Doniecku i pokazują z bliska co z niego zostało

Po kilku miesiącach walk o lotnisko w Doniecku pierwszy raz nastała cisza. Separatyści swobodnie chodzą po gruzowisku nowego terminala nagrywając je a potem umieszczają film w Youtube. To tam znajdował się główny punkt oporu ukraińskich obrońców zwanych „cyborgami”. 

Nagranie zostało zarejestrowane podczas spaceru prorosyjskich separatystów po doszczętnie zniszczonym lotnisku. Pokazują z bliska ogromną skalę zniszczeń. To pierwsze nagranie, które można było wykonać swobodnie nie musząc się kryć przed ostrzałem przeciwnika.  Dzięki temu dobrze widać, co stało się z lotniskiem.

Ogromna skala zniszczeń lotniska

Z nowego terminala lotniska kompletnie nic nie zostało. Budynek powstał z myślą o Euro 2012 a teraz jest doszczętnie zniszczony. W gruzowisku można znaleźć resztki zapasów i wyposażenia ukraińskich żołnierzy. W niektórych miejscach leżą też ciała „cyborgów”.

Przed zrujnowanym budynkiem można dostrzec dwa zniszczone czołgi T-64 ukraińskiego wojska. Jeden z nich albo zapalił się po trafieniu i eksplodował, albo został uszkodzony, a następnie wysadzony. Wieżyczka pojazdu została wyrzucona siłą wybuchu na kilka pieter w górę i spoczęła na jednym z napowietrznych przejść.

Na samym początku walk w 2014 roku separatyści zapewniali, że jeżeli zdobędą lotnisko to je odbudują. To co widać na nagraniu wyklucza odbudowanie. Zrujnowane są nie tylko szklane fasady, ale w wielu miejscach zarwane są całe piętra a w stropach są otwory po eksplozjach pocisków artyleryjskich.

Przebudowa i modernizacja lotniska w Doniecku na Euro 2012 kosztowała miliard dolarów. Trwające na nim walki przez siedem miesięcy doprowadziły je do ruiny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.