Superwulkan Yellowstone: Wzrasta emisja gazów z kaldery superwulkanu

W Yellowstone zarejestrowano wysokie stężenie CO2, a w stanie Wyoming niedaleko kaldery wulkanu dochodzi do licznych trzęsień ziemi co może świadczyć o zbliżającej się erupcji superwulkanu.

Jak przekazuje portal fishki.net, zdjęcia satelitarne pokazują, że w okolicy wulkanu wydziela się duża ilość dwutlenku węgla.

Yellowstone emisja gazów

„Zaobserwowano wzrost aktywności sejsmicznej w stanie Wyoming i w okolicy kaldery superwulkanu”, – podano w publikacji.

Yellowstone ostatni raz wybuchł 70 tysięcy lat temu, jednak niedawny wzrost aktywności sejsmicznej na całym świecie mógł przyspieszyć procesy w głębi jego kaldery.

ryby

Wysoki poziom CO2 w okolicy wulkanów zwykle jest zwiastunem nieodległej w czasie erupcji, ponieważ świadczy o narastaniu ciśnienia głęboko pod powierzchnią ziemi. Jeśli wulkan zacznie wybuchać, może to doprowadzić do globalnej katastrofy. Chmury popiołów dosłownie zakryją Słońce, przemysł rolny USA upadnie, a większość kraju pokryje się 10-centymetrową warstwą popiołu, co uniemożliwi uprawę zbóż i innych plonów.

CO2 nad Yelowstone

CO2 nad Yelowstone

Ponadto, gęsty obłok popiołu przyczyni się do szybkiej zmiany klimatu i duża część planety ochłodzi się w wyniku niewystarczającego promieniowania słonecznego przenikającego na ziemię przez gęstą zasłonę pyłu.

Stężenie CO2 jest tak wysokie, że gaz przenika już na powierzchnię. W rzekach giną ryby i w związku z tym, według danych portalu, rzekę Yellowstone zamknięto dla zwiedzających. Mieszkańcy podkreślają zmianę koloru wody, która stała się ciemnozielona i ma nieprzyjemny zapach. Ponadto w niektórych miejscach widoczne są rosnące na powierzchni wody pęcherzyki gazu.

źródło: wschodnik.pl
  1. Anonim napisał(a):

    W Yellowstone płonie las i pewnie dlatego jest podwyższone co2. A wstrząsy są tam od zawsze jednego roku mniejsze i jednego większe to normalne!!!

  2. Wszoku napisał(a):

    A żeby nie bać się wulkanu należy śledzić sejsmograf link poniżej i pobliskie miasta wulkanu jak je zasypie popiół to my jeszcze będziemy mieć trochę czasu, tylko na co ?

    https://www.youtube.com/watch?v=nYFOfM1gvL8

    https://www.youtube.com/watch?v=p7_kV8SJtq0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.