Syberia: Gigantyczne kratery powstają przez ocieplenie klimatu

dziury w ziemi

Na przestrzeni kilkudziesięciu lat krajobraz północnej Syberii może zmienić się nie do poznania. Wszystko za sprawą globalnego ocieplenia, które uwalnia metan spod syberyjskiej wiecznej zmarzliny, powodując jego wybuchy i w konsekwencji tworząc potężne kratery. Z roku na rok jest ich coraz więcej.

W 2014 roku w niektórych częściach Syberii zaczęły pojawiać się ogromne dziury. Jedna z nich, na półwyspie Jamał, osiągnęła ponad 30 m szerokości.

dziury w ziemi

dziury w ziemi

– Pierwszy raz widziałam wnętrze czegoś takiego. Słychać dźwięk płynącej wody – mówiła dwa lata temu Marina Leibman, geolog.

Pierwotnie podejrzewano, że to pozostałość po uderzeniu meteorytu. Jednak kiedy rok później, w lutym, odkryto 20 nowych gigantycznych dziur, ta teoria upadła. Zaczęto intensywne badania w ich wnętrzach i już w marcu naukowcy byli blisko rozwiązania zagadki. Ostatnie badania naukowe potwierdzają ustalenia sprzed roku: otwory powstały na skutek uwolnienia i wybuchu metanu. Są na to twarde dowody.

To przez ocieplenie klimatu

Na dnie największego krateru naukowcy wykryli wyjątkowo wysoki poziom metanu – 9,6 proc., w porównaniu do przeciętnego, stanowiącego 0,000179 proc.

W wiecznej zmarzlinie na Syberii są uwięzione wielkie połacie metanu, które nazywane są hydratami gazowymi. Metan jest stabilny i zamarza w określonej temperaturze. Kiedy wieczna zmarzlina ogrzewa się, a jej wewnętrzna siła zmniejsza się, pod powierzchnią powstaje mniej gazów. Tym samym uwalnia się on spod lodu. Z tego powodu naukowcy twierdzą, że syberyjskie dziury powstały na skutek zmian klimatycznych, a przede wszystkim wzrostu globalnej temperatury powietrza.

dziury w ziemi

dziury w ziemi

„Bomba zegarowa metanu”

To zjawisko niebezpieczne, bo może na stałe zmienić krajobraz Syberii, a nawet Arktyki. Jeśli temperatura będzie nadal rosnąć, powodując odwilż zmarzliny, powstanie coraz więcej gigantycznych kraterów. Naukowcy nazywają to „bombą zegarową metanu”.

A spełnienie się groźby jest bardzo bliskie. W 2015 r. średnia temperatura powietrza w regionie wyniosła 2,3 st. C ponad średnią i była najwyższa w historii, a klimatolodzy przestrzegają, że 2016 r. ma być jeszcze cieplejszy.

Źródło: weather.com, tvn meteo Autor: mar/map
  1. Wojox pisze:

    Kiedy na Syberii była ciągle wieczna zmarzlina, skorupa ziemi i zamarznietego błota uniemożliwiała wydostawaniu się gazów na powierzchnię. Widać że źli ludzie którzy doprowadzają specjalnie do przegrzania Ziemi (m.i. opryski w atmosferze które niejako ubierają Ziemię w koszulę nie pozwalając na naturalne oddanie ciepła) spowodowali iż wieczna zmarzlina nie jest już wieczna.
    Teraz kiedy to odmarzło, zjawisko jest proste do wytłumaczenia. Mianowicie cała połać gruntu, wielohektarowa odmarza i osiada na gazach wywołując zwiększone ciśnienie tego gazu. W najsłabszym miejscu to ciśnienie wystrzeliwuje niczym korek z szampana. Gdyby zamontować parę kamer mogliby trafić na taki wystrzał, zwłaszcza teraz na wiosnę. A tam wiosna to chyba czerwiec, więc można się spodziewać nowych otworów,,,,

  2. rybol pisze:

    Co za bzdura ! Metan wybucha bez dostępu powietrza, tworząc zamiast leja otwór w kształcie walca ?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*