EnglishFrenchGermanItalianRussianSpanishSwedish

RELACJA Z KONFLIKTU SYRYJSKIEGO

Witam wszystkich. Zaczynamy relację tego co dzieje się w Syrii i wokół niej.

Za dział odpowiada Alejandro


15.09.2013


Aktualizacja 3
ONZ otrzymał w czwartek od rządu Syrii dokumenty w sprawie przystąpienia Damaszku do międzynarodowej Konwencji o zakazie broni chemicznej – poinformował rzecznik ONZ.

Aktualizacja 2
Blisko 50 ludzi zginęło w ciągu ostatnich dwóch dni w walkach antyrządowych rebeliantów z Kurdami na bogatym w ropę naftową północnym wschodzie Syrii – poinformowały syryjskie źródła opozycyjne.


Aktualizacja 1
Prezydent Syrii Baszar al-Asad potwierdził w wywiadzie dla telewizji rosyjskiej, że jego kraj zgodził się na przekazanie swej broni chemicznej pod nadzór międzynarodowy. Zapewnił przy tym, że nie miały na to wpływu groźby ataku zbrojnego ze strony USA.


11.09.2013


Aktualizacja 1
Rosja rozważa dostarczenie Iranowi przeciwlotniczych systemów rakietowych – pisze w środę „Kommiersant”. Moskwa zwiększy dostawy broni do Iranu, jeśli USA podejmą interwencję w Syrii – powiedział tego samego dnia szef komisji spraw zagranicznych Dumy Aleksiej Puszkow.


10.09.2013


Aktualizacja 1
Jerozolima, Izrael. Pomimo obaw o skutki, jakie może przynieść amerykańska interwencja wojskowa w Syrii, Izrael skłania się do tego, by ją poprzeć. W związku z zapowiedzianym odwetem Siły Obronne Izraela szykują się na najgorsze. W strategicznych miejscach rozmieszczono system obrony antyrakietowej Żelazna Kopuła. Budowane są również specjalne szpitale dające pacjentom ochronę przed ostrzałem i bronią chemiczną (CNN Newsource/x-news).


09.09.2013


Aktualizacja 3
Syria „przyjęła pozytywnie” rosyjską propozycję oddania syryjskich arsenałów broni chemicznej pod międzynarodową kontrolę – oświadczył szef syryjskiej dyplomacji Walid el-Mualim. Tymczasem rośnie prawdopodobieństwo, że Kongres USA nie udzieli na zgody na interwencję w Syrii. Już ok. 230 z 433 członków Izby Reprezentantów publicznie zapowiedziało, że zagłosuje przeciw bądź się ku temu skłania.


Aktualizacja 2
Wszystko wskazuje na to, że do ataku na Syrię jednak dojdzie. Obecnie Obama oczekuje na coś, co nazywane jest „rezolucją”, ale bynajmniej nie Rady Bezpieczeństwa ONZ, ale Kongresu USA. Według informacji zdobytych przez Los Angeles Times operacja rozpocznie się od zmasowanego ataku rakietowego. Na celowniku rakiet znajduje się ponad 50 obiektów reżimu Baszira al-Assada. Po mniej więcej 72 godzinach ma dojść do drugiej fazy ataku, którego celem będzie dobicie zdolności bojowej armii syryjskiej.


Aktualizacja 1
„Spodziewajcie się wszystkiego” – tak prezydent Syrii odpowiada na amerykańskie plany militarnej interwencji w jego kraju. Baszar al-Asad udzielił wywiadu amerykańskiej telewizji CBS.


08.09.2013 21:04

Powiązani z Al-Kaidą rebelianci zajęli starożytne, chrześcijańskie miasto Malula w Syrii – informują mieszkańcy oraz syryjscy aktywiści. Według ich doniesień, licząca 5 tysięcy mieszkańców Malula jest całkowicie pod kontrolą islamistów, który plądrują to miejsce.


08.09.2013 20:55

Prezydent Syrii Baszar el-Asad zaprzeczył w rozmowie z amerykańską telewizją CBS, że to on podjął decyzję w sprawie użycia broni chemicznej. Dodał, że brak niezbitych dowodów na to, iż doszło do takiego ataku w Syrii.


08.09.2013 18:51

Stany Zjednoczone wzniecą ogień na Bliskim Wschodzie, jeśli zaatakują Syrię – powiedział szef MSZ Iranu Mohammad Dżawad Zarif w niedzielę w Iraku, w trakcie swej pierwszej podróży zagranicznej. Przestrzegł on państwa zachodnie przed „podżeganiem do wojny”.


08.09.2013 10:24

Przed zbliżającym się głosowaniem w Kongresie USA w sprawie Syrii prezydent Barack Obama udzieli jutro wywiadów sześciu największym amerykańskim sieciom telewizyjnym – poinformował Biały Dom. Tymczasem niemieckie media informują, że syryjska armia już cztery miesiące temu domagała się od władz w Damaszku zgody na użycie broni chemicznej.


07.09.2013 22:50

Doradca  przywódcy duchowego Iranu ajatollaha Chamenei, Alireza Forghani, opublikował na swoim blogu , że w przypadku ataku na Syrię, w ciągu 21 godzin na całym świecie zostaną porwani krewni i dzieci amerykańskich wysokich rangą urzędników, w tym także córka prezydenta Stanów Zjednoczonych Baracka Obamy – Sasha. Irański dygnitarz dodał, że po upływie 18 godzin rząd Stanów Zjednoczonych otrzyma zdjęcia przedstawiające amputację jej kończyn.


07.09.2013 16:47

Sekretarz stanu USA John Kerry powiedział w sobotę w Wilnie szefom dyplomacji UE, że jego kraj nie zobowiąże się do czekania z możliwym atakiem na Syrię na raport ekspertów ONZ ws. użycia broni chemicznej. Poinformowały o tym amerykańskie źródła dyplomatyczne.


07.09.2013 16:17
Państwa Unii Europejskiej zgadzają się, że dostępne obecnie dane wydają się prezentować mocne dowody na to, że winę za atak chemiczny pod Damaszkiem ponosi reżim syryjski
- oświadczyła szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton w sobotę w Wilnie.

07.09.2013 14:50

Syria, Iran i libański Hezbollah rozpoczęły wspólne przygotowania do odparcia amerykańskiego ataku – informują media w Libanie. Z kolei władze Libanu dodatkowo zaostrzyły środki bezpieczeństwa w kraju, zwłaszcza w rejonie ministerstw i placówek dyplomatycznych.


07.09.2013 11:13

Rosja ostrzega USA przed atakiem na magazyny broni chemicznej w Syrii

Ze szczególnym zaniepokojeniem zauważamy, że wśród planowanych celów uderzeń są tereny infrastruktury wojskowej, która zapewnia bezpieczeństwo syryjskiemu arsenałowi chemicznemu

- zaznaczył resort spraw zagranicznych w Moskwie.


07.09.2013 11:13

Przypuszczalne cele ataku

Aktualne rozmieszczenie jednostek wojennych USA, Wielkiej Brytanii i Francji


07.09.2013  10:25

Syria, nazwa oficjalna: Syryjska Republika Arabska – arabskie państwo na Bliskim Wschodzie, graniczące z Turcją, Irakiem, Jordanią, Libanem i Izraelem. Długość wybrzeża wynosi 193 km.

Stolica:  Damaszek
Prezydent:  Baszszar al-Asad
Liczba ludności: 20,82 miliona (2011) Bank Światowy
Waluta:  Funt syryjski
Język urzędowy:  Język arabski

MAPA PRZEDSTAWIA PAŃSTWA OTACZAJĄCE SYRJIĘ

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (1 vote cast)
RELACJA Z KONFLIKTU SYRYJSKIEGO, 5.0 out of 5 based on 1 rating
WykopFacebookRedditTwitterShare

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>