W Syrii dojdzie do wielkiej masakry

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan właśnie ogłosił, że jedynym powodem dla którego tureckie siły zbrojne weszły do północnej Syrii jest „zakończenie rządów tyrana al-Assada”. Poprzez publiczne ogłoszenie, że Turcja zamierza użyć własnych sił wojskowych by obalić reżim syryjskiego prezydenta Baszara al-Assada, Erdogan zasadniczo wypowiedział otwartą wojnę rządom Syrji.

wojna-turcja

Oczywiście to stawia Turcję, będącą członkiem NATO w bezpośrednim konflikcie zbrojnym głównie z Rosją, ponieważ Rosja jest głęboko zaangażowana w podtrzymanie rządów Assada, jak również z Iranem, Libanem i prawdopodobnie Irakiem. Obecnie pytaniem jest to czy wojna między Turcją i Rosją może być iskrą, która wywoła trzecią wojnę światową na Bliskim Wschodzie? Również pytaniem jest to czy walki Turcji i Rosji mogą wciągnąć Stany Zjednoczone i resztę krajów NATO, jak również stacjonujące w rejonie Chiny w konflikt?

„W mojej ocenie w Syrii zmarło prawie milion ludzi. Ta śmierć nadal ma miejsce bez wyjątku dla dzieci, kobiet i mężczyzn. Gdzie jest ONZ? Co oni robią? Czy są w Iraku? Nie. Byliśmy cierpliwi, ale w końcu nie możemy wytrzymać i musimy wejść do Syrii wraz z Wolną Syryjską Armią [FSA],” powiedział Erdogan podczas pierwszego Międzyparlamentarnego Sympozjum Jerusalem w Stambule.

Cytując Edrogana, gazeta Breitbart podała „Dlaczego wchodzimy? Nie chcemy syryjskiej ziemi. Kwestią jest oddanie terenów ich rzeczywistym właścicielom. Oznacza to, że jesteśmy tam by zaprowadzić tam sprawiedliwość. Weszliśmy tam, aby zakończyć rządy tyrana al-Asada, który terroryzuje terrorem państwowym,” kontynuował Erdogan, podkreślając że jego siły nie są w Syrii.” z jakiegokolwiek innego powodu.”

wojna-turcja
Gazeta Daily Sabah odnotowała, że Erdogan rozmawiał z prezydentem Rosji Władimirem Putinem o Syrii podczas dwóch zeszłotygodniowych rozmów telefonicznych. Według tego artykułu omawiano podobnież opcje działań w Syrii i koordynowanie działań wojskowych przeciw terrorystom.

wojna-turcja

Artykuł oczywiście nie wspomina, że Rosja rok temu oskarżyła Turcję o sponsorowanie ISIS poprzez zakup od nich ropy, i w odwecie zbombardowała całą sieć przewozu ropy do Turcji, za co Turcja zablokowała żeglugę rosyjskiej floty na Bosforze.

Wspieranie ISIS przez Turcję potwierdził także były dowódca NATO:

Doszło wtedy do takich napięć, że Putin otwarcie zagroził Turcji użyciem broni jądrowej jeśli Turcja będzie angażowała bezpośrednio swoje siły wojskowe w ataki na rosyjską armię. Obecnie wraz z wejściem do Syrii wojsk Tureckich taki scenariusz staje się prawdopodobny, ponieważ Rosja ma ograniczone siły, a tym samym opcje działań na terenie Syrii. Mamy więc jakościową zmianę konfliktu ze sponsorowania przez Zachód jednostek terrorystycznych próbujących zdestabilizować i przejąć Syrię do regularnych sił państwowych zaangażowanych w bezpośrednie walki.

wojna-2

Mapa prawdopodobnego konfliktu gdzie strategicznie najważniejszym elementem wojny nie będzie Damaszek ale Istambuł / Konstantynopol:

Na terenie Syrii dojdzie do konfrontacji wojskowej Turcji z Syrią z którą u boku stanie Rosja a USA na pewno nie będzie się temu biernie przyglądało.

źródło: prisonplanet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.