Sztuczna inteligencja pomoże przewidzieć śmiercinośny rozbłysk słoneczny taki jaki miał miejsce w 2012 roku

24 cykl słoneczny przypadający na 2014 rok

Na chwilę obecną człowiek nie potrafi przewidywać rozbłysków słonecznych. Jedynie można opierać się na szacunkach i  prawdopodobieństwie wystąpienia niebezpiecznych wybuchów na słońcu. Już niebawem sztuczna inteligencja może przewidywać to co zdarzy się na słońcu.

Ostatni rozbłysk słoneczny, który mógł doprowadzić Ziemię do tymczasowego resetu i zniszczyć ziemskiej technologię miał miejsce w lipcu 2012 roku. Mieliśmy wtedy bardzo dużo szczęścia. Fale plazmy minęły Ziemię a naukowcy wtedy zrozumieli, że zagrożenie jest realne. W najnowszym Astrophysical Journal pojawił się artykuł na temat sposobów predykcji tych niebezpiecznych zjawisk.

Rozbłysk był sklasyfikowany jako M czyli średniej wielkości lecz podczas jego trwania doszło do oderwania się dużej części masy słonecznej.

Maksimum naszego słońca przypada co 11 lat. podczas tego maksimum nasza gwiazda generuje bardzo dużą ilość rozbłysków słonecznych o zwiększonej sile niż zazwyczaj. Nie wiadomo jednak czemu ostatni cykl który przypadał na rok 2014 był bardzo słaby i niezauważalny. Oczekiwano, że będzie rekordowo duży a jednak było odwrotnie. Mimo wszystko na słońcu dochodzi co kilkanaście miesięcy do zjawisk, które zagrażają Ziemi a przede wszystkim technologii opartej na elektronice, która jest bardzo wrażliwa na burze magnetyczne.

24 cykl słoneczny przypadający na 2014 rok24 cykl słoneczny przypadający na 2014 rok

Naukowcy z Uniwersytetu Stanforda chcą stworzyć system komputerowy wyposażony w programy, które będą uczyć się przewidywać to co stanie się na słońcu na podstawie analizy danych przesyłanych przez sondę kosmiczną Solar Dynamics Observatory (SDO). Naukowcy mają nadzieję, że samo uczący się program będzie w stanie przewidzieć kiedy słońce wygeneruje rozbłysk zagrażający ziemi.

Niestety nasze słońce jest na tyle nieprzewidywalne, że w każdej chwili może wyprodukować rozbłysk słoneczny, który może narobić wiele szkód szczególnie teraz, gdy wszystko oparte jest na najnowszej elektronicznej technologii, która jest bardzo podatna na wahania pola magnetycznego.

  1. ZIUTA napisał(a):

    i cale szczescie, ze wszystkiego nie mozna przewidziec, zycie musi byc wedrowka troche przy swietle i troche w ciemnosci, to co nieodgadnione przydaje mu atmosfery tajemniczosci, a ta fascynuje i rozwija w nas wiare w moce pozaziemskie, czyli w istnienie Boga.Gdyby czlowiek wszystko wiedzial i wszystko przewidzial i przed wszystkim sie zabezpieczyl bylby bozkiem, a to byloby straszne, bo groziloby zaglada gatunku, wiec lepiej niech bedzie jak jest

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.